Oko

Gałka oczna położona jest w oczodole. Od przodu przed gałką oczną znajdują się powieki — górna i dolna. Gałka ma kształt nieco spłaszczonej kuli. Wyróżniany w niej bieguny (przedni, tylny) oraz równik. Linia łącząca oba bieguny nosi nazwę osi gałki ocznej. Oś optyczna oka nie pokrywa się z osią gałki, ale nieco się od niej odchyla.
Gałka oczna składa się z następujących struktur:
• zewnętrznej twardej błony, która w swej części przedniej jest przejrzysta (rogówka), zaś biała i nieprzejrzysta w części tylnej (twardówka); połączenie między nimi nosi nazwę rąbka. Mięśnie zewnętrzne oka przyczepiają się do twardówki, a nerw wzrokowy wychodzi z gałki ocznej w tylnej części twardówki przez blaszkę sitową.
• błony naczyniowej (naczyniówka), która odżywia zewnętrzne warstwy siatkówki.
ciała rzęskowego. Składa się ono z mięśnia rzęskowego, którego skurcz zmienia kształt soczewki i umożliwia zmianę ogniskowej oka. Z ciała rzęskowego wyrasta tęczówka.
soczewki, która znajduje się za tęczówką i zamyka przednią komorę oka.
• kąta utworzonego przez tęczówkę i rogówkę, który nazywany jest również kątem przesączania.
Pomiędzy rogówką od przodu i soczewką oraz tęczówką od tyłu znajduje się komora przednia oka. Natomiast pomiędzy tęczówką, ciałem rzęskowym i soczewką znajduje się komora tylna oka.
Obie komory wypełnia ciecz wodnista. Zaś do tyłu za soczewką gałkę oczną wypełnia ciało szkliste.
Siatkówka jest bardzo skomplikowaną strukturą, podzieloną na dziesięć różnych warstw i składającą się z fotoreceptorów (czopków i pręcików) oraz neuronów. Wypustki niektórych neuronów tworzą włókna nerwu wzrokowego.
Czopki odpowiedzialne są za widzenie dzienne oraz widzenie barw i zgrupowane są przede wszystkim w dołeczku plamki żółtej siatkówki; za ich pomocą widzimy drobne szczegóły.
Pręciki są odpowiedzialne za widzenie nocne. Działają one przy małych natężeniach światła i nie biorą udziału w widzeniu barw.

 

Hasło główne:

Narządy zmysłów

Ilustracje

Oko
Oko
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Oko w oczodole
Oko w oczodole
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować