Oko – siatkówka

Siatkówka oka składa się z czopków i pręcików. Rozmieszczone są one nierównomiernie. W pobliżu centrum siatkówki więcej jest czopków. Na obrzeżach przeważają pręciki. Za widzenie barw ciepłych (czerwony, pomarańczowy, żółty) odpowiedzialne są czopki. Pręciki tych barw nie widzą. Czułość czopków jest dużo mniejsza niż pręcików — czopki reagują dopiero przy dużej ilości odbieranego światła.
Z tego powodu przedmioty ziemskie o zmierzchu, lub mgławice czy galaktyki, wydają się szare. Widzimy je dzięki pręcikom. Bardzo słabo oświetlone przedmioty lub słabo świecące obiekty nieba oglądamy metodą zeza. Należy patrzeć nie wprost na ten obiekt, lecz nieco obok, tak aby obraz tego przedmiotu padł na brzeg siatkówki, czyli tam, gdzie jest więcej pręcików.
Nawet w pełnym świetle, gdy przedmiot ucieka daleko w bok, zaczyna tracić barwę, widać, że jest, chociaż coraz bardziej bezbarwny. Jeśli przedmiot przesuwa się w bok na skraj pola widzenia, to jego obraz przesuwa się ku brzegowi siatkówki tam, gdzie dominują pręciki.

Ilustracje

Oko
Oko
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować