Układ rozrodczy męski

Do narządów płciowych męskich należą gruczoły płciowe, czyli jądra, przewody wyprowadzające oraz zewnętrzne narządy płciowe — prącie i moszna.
 
Jądra
Jądra, prawe i lewe, leżą w osobnym worku zwanym moszną, który znajduje się między udami, poniżej brzucha. Są kształtu elipsoidalnego, swoją wielkością odpowiadają małemu kasztanowi. W przekroju jądro stanowi sieć krętych kanalików nasiennych. To w nich odbywa się wytwarzanie komórek płciowych męskich — plemników. Jądro pełni ponadto funkcję gruczołu wydzielania wewnętrznego, produkując przede wszystkim androgeny — hormony odpowiedzialne za kształtowanie i rozwój pierwotnych oraz wtórnych cech płciowych.
Powstające w jądrze plemniki siecią cewek dostają się do najądrza, odpowiednio lewego lub prawego, które niczym czapeczka przykrywa jądro od góry i z tyłu. Stanowi ono magazyn nasienia oraz narząd wydzielający pewne składniki spermy. Tutaj drobne cewki zbierają się w jeden przewód najądrza, który opuszcza najądrze i przechodzi w nasieniowód.
 
Nasieniowód
Nasieniowód (narząd również parzysty) jest cewą długości 50–60 cm, która z dużą szybkością przeprowadza nasienie do cewki moczowej. Opuszczając mosznę, jako element powrózka nasiennego, przebija ścianę brzucha i po wewnętrznej powierzchni miednicy kieruje się ku gruczołowi krokowemu. Przed jego osiągnięciem rozszerza się w tzw. bańkę, w której produkowana jest wydzielina pobudzająca ruchliwość plemników.
 
Cewka moczowa
Wewnątrz gruczołu krokowego, narządu wielkości orzecha, również wydzielającego różnorodne składniki spermy, nasieniowody łączą się z cewką moczową. Stąd zwana jest również cewką moczowo-płciową. Od tej pory droga moczu i plemników jest wspólna. Tuż przed połączeniem uchodzą do nich przewody kolejnych gruczołów produkujących składniki nasienia — pęcherzyków nasiennych.
 
Prącie
Cewka moczowa opuszcza jamę brzuszną, łączy się z przewodami wyprowadzającymi gruczołów opuszkowo-cewkowych i wchodzi do narządu zwanego prąciem (penis). Prącie zbudowane jest z dwóch ciał jamistych oraz ciała gąbczastego, które w całości obejmuje cewkę. Jego koniec przedni stanowi stępiony stożek (żołądź prącia pokryty zdwojonym fałdem skóry — napletkiem), na szczycie którego uchodzi cewka moczowa. Żołądź odgrywa ważną rolę w odbieraniu bodźców dotykowych w czasie stosunku. Prącie normalnie spoczywa na mosznie. Podczas aktu płciowego opisane ciała wypełniają się krwią, w wyniku czego penis powiększa się i usztywnia. Umożliwia to wprowadzenie członka do pochwy i złożenie w niej nasienia. Prącie jest także narządem wydalania moczu.

 

Hasło główne:

Układ rozrodczy

Ilustracje

Ułożenie trzewi
Ułożenie trzewi
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Narządy płciowe męskie
Narządy płciowe męskie
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować