Anatomia narządu wzroku

Narząd wzroku umożliwia kontakt organizmu ze światem zewnętrznym. Blisko 80% bodźców ze świata zewnętrznego dociera do człowieka poprzez oczy. Narząd wzroku składa się z gałki ocznej z nerwem wzrokowym, aparatu ruchowego (mięśnie zewnętrzne), aparatu ochronnego (powieki, rzęsy, brwi , gruczoł łzowy główny, gruczoły spojówkowe Krausego i Wolfringa, drogi odprowadzające łzy ).
Gałka oczna ma kształt zbliżony do kuli o średnicy 24 mm i masie 7,5 g oraz objętości 7 ccm. Leży w kostnym zagłębieniu czaszki nazwanym oczodołem o objętości 30 ccm. Ściana gałki ocznej zbudowana jest z trzech warstw. Zewnętrzna twardówka przechodząca ku przodowi w przezroczystą rogówkę stanowi „okno” dla wpadających fotonów światła.
Środkowa błona naczyniowa składa się z naczyniówki, ciała rzęskowego i kolorowej tęczówki, w której jest ruchomy otwór nazwany źrenicą. Wewnętrzna siatkówka jest wyspecjalizowaną tkanką światłoczułą porównywana często do matrycy aparatu fotograficznego.
Trzeba pamiętać ze powierzchnia tej matrycy jest w przybliżeniu równa powierzchni monety jednozłotowej, a ważną częścią dla ostrego widzenia jest jej centrum o średnicy 5 mm zwane plamką siatkówki.
Dzięki receptorom pręcikom i czopkom – wspomniana matryca siatkówki wychwytuje fotony światła i następnie po przetworzeniu energii świetlnej w elektryczną przekazuje ją drogą nerwu wzrokowego do mózgu. Wnętrze gałki ocznej wypełniają kolejno od rogówki do siatkówki trzy przezroczyste media: ciecz wodnista, soczewka i ciało szkliste.
Sześć mięśni zewnętrznych (cztery proste i dwa skośne) zapewnia ruchomość gałce ocznej. W codziennej praktyce lekarza ogólnego mogą być przydatne terminy anatomii stosowanej używane przez okulistów.
Biegun przedni oka stanowi przedni segment (przedni odcinek), w skład którego wchodzą takie struktury anatomiczne jak: rogówka, przednia komora, tęczówka ze źrenicą, komora tylna, soczewka, aparat wieszadłowy soczewki (więzadełka Zinna), ciało rzęskowe.
Biegun tylny oka stanowi tylny segment oka (tylny odcinek oka) zaczyna się od równika oka (około 9 mm od rogówki w kierunku nerwu wzrokowego) i zbudowany jest z ciała szklistego, siatkówki i nerwu wzrokowego.
Zarówno schorzenia, jak i chirurgia narządu wzroku tradycyjnie dzieli się na dotyczące przedniego i tylnego odcinka (równoznacznie określanego jako segmentu i bieguna).
Używane terminy anatomiczne:
Dno oka: tylna część wewnętrzna oka widoczna podczas wziernikowania (oftalmoskopia).
Coloboma: szczelina czyli ubytek, który może dotyczyć powiek, naczyniówki i siatkówki w wyniku nieprawidłowego zamknięcia się podczas rozwoju płodowego kielicha zarodkowego.
Aniridia: wrodzony brak tęczówki.
Albinizm: wrodzony brak barwnika w tęczówce, siatkówce i naczyniówce.
 
Dodano: 2018-10-11

Fragment pochodzi z książki

J. Duława (red. nauk.), Vademecum medycyny wewnętrznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2015

Książki

Ilustracje

Oko
Oko
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Oko w oczodole
Oko w oczodole
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować