Naczynia krwionośne

Tętnice
Tętnice mają grubą elastyczną ścianę. Od środka wyłożone są pojedynczą warstwą komórek, tzw. śródbłonkiem. Warstwa ta ma bardzo ważne znaczenie w rozwoju najczęstszej choroby tętnic — miażdżycy. Uszkodzenie śródbłonka prowadzi bowiem do przenikania cholesterolu do wnętrza ściany naczynia i tworzenia blaszki miażdżycowej.
Jeżeli miażdżyca dotyczy tętnic wieńcowych, mówimy o chorobie wieńcowej. Duża blaszka miażdżycowa w tętnicy wieńcowej może być przyczyną zawału serca, natomiast w tętnicy szyjnej — udaru mózgu.
Żyły
Ściana żył jest znacznie cieńsza i bardziej wiotka niż tętnic. Dlatego, aby zapobiec cofaniu się krwi, są one wyposażone w zastawki. W sytuacji uszkodzenia zastawek żylnych, cofająca się krew zalega w żyłach, doprowadzając do ich poszerzenia. Powoduje to najczęstszą chorobę żył — żylaki.
Naczynia włosowate
Ściana naczyń włosowatych jest bardzo cienka, dzięki czemu w naczyniach tych może odbywać się wymiana gazowa, czyli przedostawanie się tlenu na zewnątrz — do tkanek, a dwutlenku węgla — do naczyń. Zarówno tlen, jak i dwutlenek węgla transportowane są w naczyniach w postaci związanej z czerwonymi ciałkami krwi, dwutlenek węgla także przez osocze.

 

Hasło główne:

Układ krążenia


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować