Wypełniacze – kwas hialuronowy

Wypełniacze to różnorodne substancje, które – wprowadzone do skóry za pomocą zastrzyków – służą do zwiększania objętości tkanek, korekcji bruzd i zmarszczek, modelowania rysów twarzy, wypełniania ubytków oraz powiększania ust. Dzięki nim można poprawić kształt nosa, unieść brwi, wypełnić bruzdy pod oczami, a nawet powiększyć piersi. Implanty dzielą się na permanentne, np. aquamid, oraz ulegające biodegradacji, np. kwas hialuronowy, kolagen, własny tłuszcz.
Obecnie najpopularniejszym wypełniaczem jest kwas hialuronowy (HA, ang. hyaluronic acid). Jest to polisacharyd naturalnie występujący w skórze, mazi i chrząstkach stawowych, w ciele szklistym oka, w sznurze pępowinowym. Jego podstawową rolą jest wypełnienie przestrzeni międzykomórkowych, zapewnienie odpowiedniego nawilżenia tkanek oraz usuwanie wolnych rodników tlenowych. HA znalazł zastosowanie w okulistyce, ortopedii, chirurgii szczękowej, ginekologii, urologii oraz w kosmetyce i medycynie estetycznej.
Kwas hialuronowy stosowany do wypełnień pozyskuje się na drodze inżynierii genetycznej – jest on produkowany przez bakterie, następnie oczyszczany i sieciowany – tak, by stworzył przestrzenną strukturę. Preparaty na bazie HA mają postać żelu, który wprowadzony w skórę chłonie cząsteczki wody niczym gąbka, dzięki czemu zwiększa swoją objętość i wypycha zmarszczkę, wypełnia ubytek tkanek. Skóra po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego jest nie tylko gładsza, ale lepiej nawilżona, bardziej elastyczna. Wśród wielu zalet HA wymienia się niewielkie ryzyko uczuleń, duże bezpieczeństwo oraz doskonały efekt kosmetyczny. Kwas hialuronowy ulega jednak powolnemu rozkładowi i wchłanianiu w skórze. Dlatego po średnio 9-18 miesiącach może być potrzebna jego ponowna iniekcja. Czas ten może być skrócony lub wydłużony w zależności od np. rodzaju skóry, trybu życia (palenie papierosów, ekspozycja na UV), miejsca iniekcji czy wreszcie – użytego preparatu.
W Polsce jednymi z najczęściej stosowanych preparatów kwasu hialuronowego są: Surgiderm, Restylane, Perlane, Juvaderm Ultra, Teosyal, Stylage, Esthelis.
Efekt redukcji zmarszczek jest widoczny tuż po zabiegu. Wiele osób obawia się, że ich skóra „przyzwyczai się do wypełniacza”, „rozleniwi się”, a po jego wchłonięciu leczony obszar będzie wyglądał gorzej niż przed zabiegiem. Nie jest to prawdą, ponieważ wprowadzony w skórę kwas hialuronowy pobudza ją do syntezy włókien kolagenowych. Dlatego stan skóry ulega poprawie i wygląda ona lepiej niż przed kuracją.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na kilka dni przed podaniem wypełniacza nie powinno się stosować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, ketoprofen, ibuprofen, itp., ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia i powstawania zasinień skóry w miejscu iniekcji. W razie potrzeby stosowania leków przeciwbólowych, można zażyć paracetamol.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

– ciąża i karmienie piersią,
– infekcje skóry,
– choroby autoimmunologiczne,
– nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
– nieuregulowana cukrzyca,
– choroba nowotworowa,
– skłonność do tworzenia bliznowców i blizn przyrosłych.

Jak wygląda zabieg?

Leczoną okolicę znieczula się za pomocą specjalnego kremu lub przez wstrzyknięcie środka znieczulającego (podobnie jak u stomatologa) – zwłaszcza, jeśli zabieg dotyczy okolicy ust. Następnie za pomocą cienkiej igły wprowadza się preparat w skórę lub w czerwień wargową, co trwa od kilku do kilkunastu minut. Po iniekcji lekarz rozmasowuje leczony obszar, aby wyrównać wszelkie nierówności oraz rozmieścić materiał, tak, by uzyskać jak najlepszy efekt kosmetyczny.
Co należy robić po zabiegu?
Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość leczonej okolicy, które ustępują w ciągu kilku godzin. W dniu zabiegu najlepiej nie wykonywać makijażu, nie dotykać ani nie masować miejsc iniekcji. Drobne zasinienia mogą utrzymywać się na skórze dłużej. Ich wchłanianie przyspieszą żele z arniką lub Auriderm XO. Po wypełnieniu warg, opuchlizna i uczucie nierówności ustępują do około 7 dni. Do czasu ustąpienia zaczerwienienia i opuchlizny należy unikać opalania, solarium, sauny, intensywnych ćwiczeń fizycznych, spożywania alkoholu, przebywania w bardzo niskich temperaturach. Zaleca się także picie dużych ilości wody.
Jeżeli planujemy radykalną poprawę wyglądu i wykonanie różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej, wypełniacze warto zastosować na końcu, po serii peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, laseroterapii, iniekcjach toksyny otulinowej, a także po leczeniu stomatologicznym.

Aktualizacja: 2017-01-10
lek. med. Aleksandra Zamirska Katedra i Klinika Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować