Wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie pacjentów po operacji plastycznej

Ograniczenie się jedynie do przeprowadzenia operacji i czekania na jej skutki nie jest postępowaniem optymalnym. Z tego powodu dr n. med. Jacek Szwedo w swojej książce pt. „Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów” podpowiada w czym i jak mogą pomóc nam ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne. Książka pokazuje całość procesu dochodzenia do codziennej sprawności, a nie tylko dominujący w mediach obraz „przed i po zabiegu”.
Jak wynika z badania TNS Polska, zrealizowanego w 2015 r. na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ponad 500 tys. Polaków planowało poddać się zabiegowi medycyny estetycznej, a z roku na rok popularność operacji plastycznych i zainteresowanie nimi stale rośnie. Osoby rozważające lub już zdecydowane na poddanie się operacji estetycznej nie zawsze mają jednak świadomość, że dochodzenie do codziennej sprawności to proces.

Rehabilitacja po operacji plastycznej

Ważne dla osiągnięcia zadowalających efektów operacji jest bowiem nie tylko jej przebieg, ale też postępowanie pooperacyjne, w tym rehabilitacja, która wspomaga proces dochodzenia do pełni sprawności. Fizjoterapia umożliwia szybsze i bezpieczniejsze gojenie, a często pozwala też na uzyskanie lepszych efektów estetycznych zabiegu.
Książka „Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów” zawiera wiele praktycznych wiadomości z zakresu zabiegów fizjoterapeutycznych – to, jak działają i jakie mogą przynieść profity – oraz szczegółowy opis procesu rehabilitacji po takich operacjach jak plastyka twarzy, korekcja nosa, liposukcja, powiększanie i zmniejszenie piersi, plastyka brzucha, ud czy ramion oraz powiek górnych i dolnych. Poradnik podpowie jakie aktywności można podejmować w domu, a z jakich zabiegów warto skorzystać w gabinecie fizjoterapeuty.
Techniki, które jesteśmy w stanie zastosować samodzielnie, zostały przedstawione w książce w postaci schematów i opisów ćwiczeń. Dzięki temu ćwiczenia można wykonywać w domu, po akceptacji lekarza prowadzącego. Poradnik dostarcza też sposoby na szybsze ustąpienie siniaków i obrzęków czy zmniejszenie dolegliwości bólowych, które można zastosować samodzielnie.
Istotne są też tak prozaiczne czynności jak pozycja w jakiej śpimy, sposób wstawania z łóżka, czy poruszania się po określonej operacji. Warto zatem wiedzieć, jak je prawidłowo wykonywać.
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i czynności codziennych nie zwiększa, a zmniejsza ryzyko powikłań. Ponadto brak ruchu (akineza, hipokineza) wywołuje ból oraz upośledza pracę wszystkich układów ludzkiego ciała. W efekcie tkanki goją się trudniej, a pacjenci czują się fatalnie i to nawet wtedy, gdy przebieg operacji był prawidłowy – dr Jacek Szwedo.

Blizny po operacji

Nieuniknionym efektem każdego zabiegu operacyjnego jest również blizna. „Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów” omawia terapie fizykalne zmniejszające jej widoczność, co jest przecież niezwykle ważne dla każdego pacjenta po operacji plastycznej.
Masaże, kinesiotaping, zabiegi z użyciem energii świetlnej, czy terapia falą uderzeniową to tylko niektóre sposoby wpływania na widoczność tej nielubianej przez pacjentów „pamiątki” po zabiegach poprawiających wygląd.

Pytania na które trzeba odpowiedzieć

Zarówno przed operacją plastyczną jak i po niej w głowach pacjentów kłębią się dziesiątki pytań. Czym charakteryzuje się racjonalnie podjęta decyzja o operacji estetycznej? Jak będzie przebiegać operacja i co potem? Czy rana dobrze się goi? Dlaczego boli? Czy mogę podjąć się jakiejś aktywności w domu? Co jeść aby wspomóc zabieg? Jak walczyć z nudą np. po korekcji powiek, gdy nie wolno zbyt długo patrzeć w ekran i czytać? Doktor Jacek Szwedo wraz z zespołem współautorów złożonym z chirurga – doktora Marka Szczyta, jednego z najbardziej cenionych polskich chirurgów plastyków – a także anestezjologa, dermatologa, psychiatry, pielęgniarki i dietetyka odpowiedzą na te i wiele innych pytań.
Książka powstała, by pacjenci mieli dostęp do popartych badaniami naukowymi i opartych na wiedzy medycznej informacji, a nie „dr Google’a”, który zna odpowiedź na wszystkie pytania. A że na to samo pytanie udziela różnych, często sprzecznych odpowiedzi, cóż, zawsze można sobie jakąś wybrać – tłumaczy doktor Szwedo.
 

Dodano: 2017-09-15

Fragment pochodzi z książki

Jacek Szwedo, Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2017

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować