Cosmelan, Dermamelan

Przebarwienia to jeden z najczęstszych, ale i najtrudniejszych, problemów leczniczych, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej. Są one efektem zwiększonej produkcji melaniny i jej nierównomiernego rozłożenia w naskórku, na granicy skórno-naskórkowej lub głęboko w skórze właściwej. Mają postać płaskich, brązowych, nieregularnych plam umiejscowionych najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych.
Szacuje się, że około 30% kobiet po 30. roku życia i 90% pań powyżej 50. roku życia ma na skórze zmiany o charakterze przebarwień. W Polsce problem ten dotyczy ponad 2,5 miliona kobiet. W około 10% przypadków przebarwienia stwierdzane są także u mężczyzn. Mogą mieć charakter posłoneczny, hormonalny, polekowy, pozapalny. Najczęściej ich przyczyną jest nadmierna ekspozycja na słońce, a same przebarwienia są elementem tzw. fotostarzenia, przejawiającego się obecnością licznych zmarszczek, poszerzonych naczynek, nierównomierną pigmentacją, suchością skóry.
Zabieg z zastosowaniem preparatu Cosmelan lub Dermamelan jest obecnie najskuteczniejszą, najszybszą i dającą najmniej nawrotów metodą usuwania przebarwień.
W gabinecie lekarskim na twarz pacjenta nakładana jest specjalna maska zawierająca szereg aktywnych substancji o działaniu silnie wybielającym (kwas azelainowy, kojowy, arbutyna, które hamują aktywność enzymu uczestniczącego w tworzeniu barwnika w skórze). Maskę pozostawia się na skórze na 4 do 5 godzin. W pierwszych dniach po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona, co często wymaga pozostania pacjenta przez kilka dni w domu, a następnie zaczyna się intensywnie łuszczyć. Od 3-4 dnia pacjent rozpoczyna stosowanie kremu Cosmelan 2 lub Dermamelan 2. Do ustąpienia przebarwień dochodzi zwykle po 3-4 tygodniach kuracji, chociaż zalecany czas terapii domowej to około 3-6 miesięcy.
Zaletą terapii jest jej wysoka skuteczność (zniknięcie około 90% przebarwień), możliwość wykonania zabiegu o każdej porze roku, zmniejszenie wydzielania łoju oraz działanie przeciwzmarszczkowe, wadą – wysoka cena (około 1500-2000 zł).
lek. med. Aleksandra Zamirska Katedra i Klinika Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (2009-07-28)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować