Manicure ombre

Francuskie słowo ombre oznacza cień, natomiast w języku angielskim jest używane w znaczeniu „gradient kolorów”.
W odniesieniu do manicure’u ombre to cieniowanie, przechodzenie jednego koloru w drugi. Jedną z szalenie modnych obecnie stylizacji ombre stanowi tzw. Baby-Boomer.
Jest to stylizacja zbliżona do francuskiej, w której wolny brzeg paznokcia pozostaje w kolorze białym, natomiast część proksymalna ma barwę różową lub beżoworóżową, jednak granica między jednym i drugim kolorem jest rozmyta. Kolory przechodzą zatem w siebie bez wyraźnego rozdzielenia.

Wykonanie techniki ombre

W zasadzie ilu stylistów – tyle pomysłów na stworzenie przepięknych paznokci tą techniką.
Oto przykłady.
 

Pierwsza technika

Manicure ombre
Pierwsza technika zazwyczaj jest wykorzystywana w hybrydowych stylizacjach, w których przenikanie się dwóch kolorów przebiega wzdłuż paznokcia.
Po przygotowaniu płytki paznokcia, jej odtłuszczeniu i położeniu primera nakładana jest baza i utwardzana światłem lampy. Następnie jedna część paznokcia jest malowana jednym kolorem, a druga – drugim.
Kolory nakładają się na siebie, a lakier używany jako pierwszy delikatnie prześwituje przez ten położony w drugiej kolejności.
W miejscu połączenia, oczyszczonym pędzelkiem, należy delikatnie rozcierać (pociągnięciami do siebie) powstałą warstwę lakierów, otrzymując efekt rozmazania. Tak powstała struktura musi zostać utwardzona światłem.
Bez ścierania warstwy dyspersyjnej trzeba ponownie pomalować paznokieć, ale tym razem rozpoczynając od koloru, który był kładziony jako drugi.
Na tym etapie do rozcierania lakieru używa się oczyszczo-nego pędzelka do koloru kładzionego wcześniej jako pierwszy. Jeżeli po utwardzeniu warstwy gradient kolorów nie spełnia waszych oczekiwań, to czynność można powtórzyć kolejny raz.
Na zakończenie stylizację utrwala się topem i utwardza. Następnie należy nawilżyć skórki oliwką, a skórę dłoni zabezpieczyć preparatem pielęgnującym.
Opisana technika może się sprawdzić również w stylizacjach wykonywanych klasycznym lakierem do paznokci, jednak należy ją stosować bez rozcierania kolorów pędzelkiem.
 

Druga metoda

Manicure ombre
Druga metoda nakładania lakierów może być stosowana zarówno przy pionowym, jak i poziomym przechodzeniu koloru w kolor, ale raczej tylko przy użyciu lakierów hybrydowych, które nie wysychają i nie zmieniają konsystencji aż do utwardzenia światłem lampy. W technice tej wykorzystuje się cienki pędzelek do zdobień.
Na przygotowane paznokcie należy nałożyć warstwę bazy i utwardzić ją światłem lampy. Następnie maluje się jednym kolorem część paznokcia, a drugim – drugą.
Zwykle na granicy między kolorami powstaje niewielka (wręcz minimalna) wolna przestrzeń. Używając pędzelka, należy zdecydowanym ruchem rozmieszać i rozmazać kolory prostopadle do powstałej linii podziału, tak aby w minimalnej ilości wymieszały się one ze sobą, tworząc gradient (rozmycie).
Powstałą warstwę trzeba utwardzić światłem lampy. Czynności malowania i mieszania kolorów pędzelkiem należy powtórzyć, a potem powstałą warstwę utwardzić światłem lampy.
Jeśli powstały efekt jest niesatysfakcjonujący, to czynności malowania i utwardzania można powtórzyć kolejny raz. Następnie należy nałożyć i utwardzić top, zmyć fazę dys-persyjną i zaaplikować preparaty pielęgnujące.
 

Trzecia technika

Manicure ombre
Trzecia technika wykorzystuje różnego rodzaju gąbki, począwszy od klasycznych zmywaków kuchennych, a skończywszy na gąbkach stosowanych do rozkładania fluidów i podkładów w makijażu. Tą metodą można wykonywać stylizację ombre, stosując zarówno lakiery hybrydowe, jak i zwykłe (klasyczne).
Na wstępie należy przygotować płytki paznokciowe i nałożyć warstwę bazy. Jeśli stylizacja jest wykonywana lakierami hybrydowymi, to trzeba pamiętać o utwardzaniu kolejnych warstw światłem lampy.
Zazwyczaj do tego typu stylizacji pierwszą warstwę powinien stanowić lakier, który będzie tworzył odpowiedni podkład kolorystyczny. Następnie na oderwany lub odcięty skrawek gąbki nakłada się różne kolory lakierów, jeden przy drugim.
Kolory mogą być nawet cztery, a ich liczba będzie zależała od wielkości płytki paznokciowej. Następnie gąbkę przykłada się do paznokcia, naprzemiennie dociskając ją do płytki i odrywając.
Czynność tę powtarza się kilkukrotnie. Po utwardzeniu lub po wyschnięciu lakieru na paznokciu powtarzamy procedurę nakładania kolejnej warstwy, jednak stosując do tego następny skrawek gąbki. Na zakończenie należy utrwalić stylizację topem lub utwardzaczem oraz nałożyć preparaty pielęgnacyjne.
Podczas wykonywania techniki ombre za pomocą gąbki znacznym utrudnieniem jest brudzenie się wałów paznokciowych aplikowanymi lakierami.
Dlatego przed planowaną aplikacją wały i obrąbek naskórkowy należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem, który w łatwy i kontrolowany sposób można usunąć z powierzchni skóry bez uszkodzenia stworzonej stylizacji.
Niestety, nie znalazłam profesjonalnego produktu tego typu na polskim rynku. Do tego celu można jednak użyć kleju introligatorskiego.
Ponieważ nie jest to produkt stworzony do kontaktu ze skórą, należy pamiętać, że może powodować uczulenia i reakcje nadwrażliwości.
Tego rodzaju profesjonalny produkt jest dostępny na amerykańskim rynku i ma skład chemiczny zbliżony do kleju introligatorskiego.
Przed nanoszeniem kolorów gąbką na paznokieć należy zabezpieczyć wały paznokciowe i obrąbek naskórkowy niewielką ilością jednego z opisanych preparatów, nanosząc go cienkim pędzelkiem. Następnie trzeba odczekać około 10 minut, aby powstała warstwa zaschła i stworzyła przezroczyste zabezpieczenie.
Bezpośrednio po nałożeniu klej introligatorski jest białego koloru, a po wyschnięciu staje się przezroczysty. Od tego momentu można aplikować kolorowe lakiery gąbeczką.
Obecnie technikę ombre stosuje się dość szeroko, a sposoby jej aplikacji są zależne od pomysłowości i zdolności plastycznych stylistów paznokci. Jedną z metod jest tworzenie tej stylizacji poprzez ręczne malowanie pędzelkiem.
Zazwyczaj na paznokciu, odpowiednio przygotowanym i pomalowanym białym lakierem, tworzy się regularne kształty, np. romby pokrywające całą płytkę lub jej część.
Następnie wypełnia się kolorem wnętrze każdego rombu. Na ogół warstwa rombów w części proksymalnej jest malowana najjaśniejszym kolorem, a każda kolejna – wypełniana kolorem o ton ciemniejszym.
Gradację kolorów uzyskuje się z lakierów: białego i innego, ciemniejszego koloru, np. czarnego, mieszając je na bieżąco przed aplikacją – w tym celu do białego dodaje się sukcesywnie po odrobinie czarnego lakieru.
Dzięki tej technice uzyskuje się efekt cieniowania od białego do czarnego. W ten sposób powstaje piękna stylizacja.
Opisaną metodą zazwyczaj wykonuje się zdobienie lakierem hybrydowym i maluje jeden lub dwa paznokcie na dłoni.
Podobny efekt można uzyskać, malując strukturę rybiej łuski i każdą kolejną warstwę wypeł-niając lakierem mającym o ton ciemniejszy kolor. Końcowy efekt stylizacji zależy od pomysłu i wykonania plastycznego.
 

Dodano: 2018-08-16

Fragment pochodzi z książki

E. Sobolewska, R. Godlewska, J. Michalski, Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2017

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować