Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny, jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych. Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka warstwa po warstwie przy użyciu specjalnych głowic diamentowych lub za pomocą mikrokryształów korundu (tlenku glinu).
Mechanizm działania mikrodermabrazji polega na usunięciu powierzchownych, martwych, warstw naskórka, co pobudzana syntezę kolagenu i elastyny, poprawia mikrokrążenie, wzmaga metabolizm komórek, zwiększa absorpcję substancji aktywnych stosowanych po zabiegu.
Zaletą mikrodermabrazji jest możliwość jej wykonania nawet u osób z cerą wrażliwą, naczynkowową, nietolerującą peelingów chemicznych.

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu lekarz przesuwa po skórze specjalną głowicę pokrytą kryształkami diamentu, lub kieruje na skórę strumień kryształków korundu, co powoduje ścieranie naskórka. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie delikatne masowanie i ścieranie skóry. Po mikrodermabrazji na leczone obszary aplikowane są specjalne preparaty, wzmagające efekt terapeutyczny peelingu.
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, ale rumień szybko ustępuje i można od razu wrócić do normalnej aktywności. W ciągu kliku pierwszych dni po mikrodermabrazji nie zaleca się opalania, korzystania z basenu z chlorowaną wodą lub z sauny. Wskazane jest stosowanie na dzień kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF >30).
Kolejne zabiegi można wykonywać w odstępach 10-30 dniowych. W niektórych przypadkach mikrodermabrazję łączy się z peelingiem chemicznym czy mezoterapią igłową.

Jakie są wskazania do mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazję wykorzystuje się w leczeniu łojotoku, trądziku oraz zmian potrądzikowych, w zmniejszaniu blizn i rozstępów, rozjaśnianiu przebarwień, spłycaniu zmarszczek, usuwaniu szorstkiego, suchego naskórka.

Jak należy się przygotować do mikrodermabrazji?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na tydzień przed mikrodermabrazją nie zaleca się wykonywania depilacji, woskowania lub elektrolizy oraz stosowania peelingów w obszarach, które zamierzamy poddać leczeniu.

lek. med. Aleksandra Zamirska Katedra i Klinika Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (2009-07-28)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować