Wywiad – wylecz łysienie

O tym jak prawidłowo dbać o włosy oraz o chorobach, które mogą powodować łysienie rozmawialiśmy z dr. Iwoną Kuczborską z Kliniki Dermatologii we Wrocławiu.

1. Łysienie jest coraz powszechniejszym problemem, nie tylko kobiet, które martwią się utratą gęstości włosów, ale i mężczyzn, którzy łysienie utożsamiają ze spadkiem atrakcyjności. Jakie są przyczyny zbyt dużej utraty włosów?

Za zdrowie mieszka włosowego odpowiada szereg czynników, zarówno tych, na które mamy wpływ jak te, które są całkowicie do nas niezależne. Dużą rolę w prawidłowej budowie włosa odgrywają czynniki genetyczne oraz rozwój mieszka włosowego w okresie życia płodowego.
Ilość mieszków włosowych zostaje ustalona między 9 a 22 tygodniem ciąży. Do końca życia pozostaje niezmieniona, więc nie można zwiększyć tzw. gęstości włosów (można jedynie sprawić takie wrażenie).
Wzrost włosa jest różny o każdego z pacjentów, ale przyjmuje się, że średnio włosy na skórze głowy przyrastają 1cm na miesiąc.
Za kondycję włosa, oprócz czynników genetycznych odpowiadają także substancje, które nas otaczają oraz te, które spożywamy. Komórki macierzy włosa, czyli komórki dowodzące wzrostem włosów, są niezwykle wrażliwe na wszelkie szkodliwe związki. Jeśli komórki macierzy zostaną całkowicie uszkodzone nie można już ich odbudować i i utrata włosów jest trwała.

2. Czy włosy rosną stale czy w pewnym momencie przestają wzrastać?

Każdy włos przechodzi tzw. cykl włosowy, czyli różne fazy dojrzałości. W ciągu całego życia takie cykle zachodzą 20 do 30 razy. Włos po około 3-4 latach przestaje wzrastać i wypada. Prawidłowo codziennie tracimy do 100 włosów, większa ilość wypadających włosów jest już patologią.

3. Dlaczego po ciąży część kobiet traci gęstość włosów?

Za kondycję włosów odpowiadają również hormony płciowe. Estrogeny poprawiają ich zdrowie, ale narastająca pod koniec ciąży oraz występująca w dużym stężeniu w okresie karmienia piersią prolaktyna odpowiada za wypadania włosów. Hiperprolaktynemia niefizjologiczna (nie występując a w okresie ciąży o karmienia piersią) może być wywołana gruczolakami przysadki, stresem, niedoczynnością tarczycy, chorobami wątroby i nerek, lekami psychotropowymi. W każdym z tych przypadków może dojść do przerzedzenia włosów, ale po usunięciu przyczyny łysienia, gęstość stan włosów się poprawia. Ze względy na liczne pozamieszkowe przyczyny łysienia, w pierwszej kolejności należy ocenić stan hormonalny pacjenta i wykluczyć poważne schorzenia ogólnoustrojowe.

4. Co to jest łysienie androgenowe i kogo dotyczy?

Jest to powszechnie występujące, zwłaszcza po 60 roku życia, łysienie związane ze skróceniem cyklu włosa. Decydującą rolę w tym schorzeniu odgrywają czynniki genetyczne. W tym rodzaju łysieniu dominującą rolę odgrywa dihydrotestosteron. O ile u mężczyzn może dojść do całkowitego wyłysienia, to u kobiet zdarza się to niezwykle rzadko, gdzie przerzedzenie włosów widoczne jest szczególnie w okolicy ciemieniowo-szczytowej. Taki objaw oraz nadmierne owłosienie typu męskiego (na twarzy, brzuchu oraz klatce piersiowej) powinno skłonić poszukiwania patologii hormonalnych (np. zespołu policystycznych jajników, guza jajnika, gruczolaka przysadki, nadmiaru kortyzolu).

5. Jak leczy się łysienie androgenowi i jaka jest skuteczność terapii?

Podstawą leczenia jest odnalezienie przyczyny i terapia zaburzeń hormonalnych. Prawidłowe stężenie testosteronu oraz dehydroepiandrosteronu nie wyklucza diagnozy łysienia androgenowego.
Do leczenia miejscowego stosuje się minoksydyl oraz jego „udoskonaloną” wersję amineksil. Wpływają one ona prawidłowe ukrwienie mieszka włosowego, przedłużają okres wzrostu włosa oraz zmniejszają włóknienie około mieszkowe. Po około 2-3 miesiąca od zaprzestania stosowania leków, łysienie postępuje.
U kobiet w okresie menopauzalnym obserwuje się poprawę przy stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, która zawiera estrogeny. Póki, co nie ma dowodów na skuteczne działanie miejscowo stosowanych estrogenów, ale być może jest to przyszłość terapii łysienia androgenowego.
Z dr Iwoną Kuczborską rozmawiała Dorota Michałek

(2010-09-28)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować

Spis tematów

1. Łysienie jest coraz powszechniejszym problemem, nie tylko kobiet, które martwią się utratą gęstości włosów, ale i mężczyzn, którzy łysienie utożsamiają ze spadkiem atrakcyjności. Jakie są przyczyny zbyt dużej utraty włosów?2. Czy włosy rosną stale czy w pewnym momencie przestają wzrastać?3. Dlaczego po ciąży część kobiet traci gęstość włosów?4. Co to jest łysienie androgenowe i kogo dotyczy?5. Jak leczy się łysienie androgenowi i jaka jest skuteczność terapii?