Nefron

Podstawową i najmniejszą jednostką czynnościową nerki jest nefron. Składa się on z naczynia doprowadzającego i odprowadzającego kłębuszka nerkowego, cewek nerkowych i cewek zbiorczych.
Kłębuszek nerkowy stanowi sieć naczyń włosowatych zaopatrywanych przez tętniczkę doprowadzającą, z ujściem do tętniczki odprowadzającej. Otoczona jest torebką kłębuszka, z której wychodzi cewka nefronu.
W zależności od ciśnienia filtracji wytwarzanego przez tętniczki — doprowadzającą i odprowadzającą sieć włosowatych naczyń kłębuszka nerkowego produkuje bezkomórkowy przesącz krwi, który stanowi mocz pierwotny. Mocz pierwotny wypełnia przestrzeń moczową kłębuszka nerkowego, zawartą między naczyniami kłębuszka a jego torebką i znajduje ujście do cewki nerkowej.
Zadaniem cewki nerkowej jest zwrotne wchłanianie składników moczu pierwotnego, potrzebnych do utrzymania prawidłowego środowiska wewnętrznego organizmu, takich jak woda, przesączane aminokwasy, glukoza i składniki mineralne, oraz wydalanie i wydzielanie związków zbędnych i szkodliwych. Cewki nerkowe zapewniają odpowiednie zagęszczanie lub rozcieńczanie moczu, a w końcowym odcinku, łącząc się w szersze cewki zbiorcze, odprowadzają mocz ostateczny przez brodawkę nerkową do kielichów i miedniczki nerkowej.

 

Hasło główne:

Układ moczowy

Ilustracje

Ciałko nerkowe
Ciałko nerkowe
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Nefron
Nefron
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować