Wywiad – stomatologia na straży młodości

W Polsce coraz popularniejsza staje się stomatologia przeciwstarzeniowa. Przyczyną wiotczejącej skóry twarzy jest często starzenie się zębów, postępujące z upływem czasu ścieranie, a nawet pojedyncze ubytki. Walkę ze zmarszczkami mimicznymi powinno więc zaczynać się nie od Botoxu czy liftingu twarzy, a od wizyty u dentysty. Wiele cennych porad udzielił nam ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic w Katowicach – dr nauk med. Mariusz Duda.

Czy stomatolog zaoferuje lifting twarzy?

Do dentysty coraz częściej chodzimy nie tylko po to, żeby się leczyć, ale żeby się odmładzać. Okazuje się, że zabiegi z zakresu implantologii i stomatologii estetycznej skutecznie rozprawiają się w walce ze zmarszczkami wokół ust i zmarszczkami mimicznymi twarzy. Osoby, które regularnie odwiedzają dentystę i uzupełniają ubytki nie pozwalając zębom się zestarzeć, są mniej narażone na efekty starzenia się skóry.

Jakie są objawy starzenia się zębów?

Zęby, podobnie jak skóra, starzeją się z wiekiem. Proces ten zaczyna się już u dwudziestoparolatków. Jedną z pierwszych oznak starzenia się zębów jest ich ścieranie. Zęby tracą wtedy swoją naturalną długość, a szczęki zaczynają na siebie nachodzić, skracając tym samym dotychczasową odległość między brodą na nosem. Efektem tych zmian jest zapadnięcie się dolnej części twarzy i zachwianie jej dotychczasowych proporcji. Skóra twarzy potrzebuje dobrego oparcia, swoistych rusztowań, które ją napinają, utrzymują we właściwej rozciągliwości i na właściwej wysokości. W momencie kiedy nasze zęby się ścierają, tracimy takie podparcie, intensywnie działa na nas grawitacja.

Jak utrata zębów spływa na stan skóry?

Proces ten jest intensywniejszy, kiedy dochodzi do utraty zębów. Skóra, szczególnie wokół ust, traci całkowicie naturalne oparcie i zanika jej elastyczność. Nad górną linią ust powstaje charakterystyczna siatka zmarszczek, a same usta ulegają zwężeniu. Jeśli ubytki nie są w porę uzupełniane, kości szczęki zaczynają zanikać, w efekcie czego dziąsła zmniejszają się, a policzki – zapadają. Ponadto w przypadku utraty zębów i zaniku kości szczęki dochodzi do zmian w pracy mięśni twarzy decydujących o napięciu skóry i mimice.

Czyli zanim kupimy kolejny krem, lepiej udać się do dentysty?

Z problemami starzejących się zębów radzi sobie dzisiejsza stomatologia. Przy regularnych konsultacjach ze stomatologiem zastrzyki z Botoxu lub lifting twarzy mogą okazać się niepotrzebne.
Najczęstszym problemem są starte zęby, które można przedłużyć na kilka sposobów. Coraz popularniejsze jest przedłużanie ich za pomocą osadzania koron. Korona wykonana z porcelany jest trwała i odporna, doskonale więc odbudowuje starte zęby przywracając ich naturalną długość, dzięki czemu twarz nie zapada się i wygląda młodo. To rozwiązanie zapewniające komfort na kilkadziesiąt, lat. W przypadku utraty zębów najlepszym rozwiązaniem są implanty. Zabieg wszczepienia implantów rozwiązuje cały szereg problemów estetycznych – uzupełnia ubytki, zachowuje kości szczęki, w efekcie owal twarzy nie zmienia się, napięta skóra wokół ust zachowuje elastyczność, a policzki nie zapadają się w miejscach brakujących zębów. Wszczepienie implantu i osadzenie korony, to budowa nowego „rusztowania” dla skóry twarzy, która automatycznie jest unoszona do góry, poprawiając estetykę twarzy.

A może wybielenie zębów?

Najprostszym zabiegiem, który odmładza uśmiech jest wybielanie zębów. Białe zęby są jednym z podstawowych czynników determinujących młody i świeży wygląd. Niestety, z wiekiem zęby ulegają przebarwieniom, a ścierające się szkliwo sprawia, że tracą swoją dawną barwę. Tutaj problem może w szybki i skuteczny sposób rozwiązać zabieg wybielania lampami. Trzy sesje wystarczą, żeby rozjaśnić zęby o 5-8 tonów. Wybielanie to krótki i bezbolesny zabieg, który bardzo skutecznie bardzo skutecznie odejmuje lat.
Wywiad przeprowadzony we współpracy z Kliniką Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic – www.dudaclinic.com

(2011-09-03)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować