Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Witamina B12 jest niezbędna w procesie syntezy kwasów nukleinowych. Jest także konieczna do wytworzenia otoczki mielinowej neuronów oraz produkcji neurotransmiterów. Bierze również udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów. Proces wchłaniania witaminy B12 zależny jest od obecności czynnika Castle’a, produkowanego w komórkach głównych żołądka. W surowicy witamina B12 występuje w połączeniu z białkami – transkobalaminą I i II, z którymi przedostaje się z przewodu pokarmowego do wątroby, gdzie jest magazynowana oraz do szpiku kostnego, gdzie jest wykorzystywana w procesie dojrzewania komórek krwi.
Kiedy wykonujemy?
1. Diagnostyka niedokrwistości makrocytarnych.
2. Stan po resekcji żołądka.
3. Objawy neurologiczne – zaburzenia sznurów tylnych, parestezje, pogorszenie wzroku współistniejące z niedokrwistością oraz zapaleniem języka.
4. Podejrzenie zakażenia tasiemcem – bruzdogłowcem szerokim.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 103-517 pmol/l (140-700 pg/ml).
Uwagi: Zakażenie bruzdogłowcem szerokim może spowodować niedobór witaminy B12, ponieważ tasiemiec ten zużywa ustrojowe zapasy witaminy. Objawy niedoboru witaminy B12 manifestują się klinicznie dopiero po kilku latach zmniejszonej podaży, kiedy zostaną wyczerpane jej zasoby zgromadzone w wątrobie. Obecność przeciwciał przeciw czynnikowi Castle’a warunkuje występowanie objawów niedoboru witaminy B12 w przebiegu niedokrwistości złośliwej Addisona-Biermera.
(2009-09-01)

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować