Żylaki powrózka nasiennego

Zmiany żylakowate żył powrózka nasiennego występują najczęściej u młodych mężczyzn.
Żylaki są dobrze widoczne w pozycji stojącej w postaci postronkowato poszerzonych splotów. Występują głównie po lewej stronie, co związane jest z odejściem lewej żyły jądrowej do lewej żyły nerkowej i uszkodzeniem aparatu zastawkowego w obrębie żyły jądrowej.
Objawowe żylaki powrózka nasiennego mogą towarzyszyć nowotworom nerek, nowotworom przestrzeni pozaotrzewnowej, zakrzepowym zapaleniom żył. Żylaki powrózka nasiennego mogą powodować zmiany degeneracyjne w obrębie jąder. Bezpośrednią przyczyną tych zmian jest podwyższenie temperatury w mosznie w wyniku zastoju krwi żylnej i związanego z tym niedotlenienia. W fizjologicznych warunkach temperatura w mosznie powinna być o 3°C niższa niż w brzuchu. U chorych z żylakami jest identyczna jak w brzuchu, co może być przyczyną zmian degeneracyjnych dotyczących nasienia, zmniejszenia liczby plemników, zmniejszenia ich ruchliwości, zmniejszenia odsetka plemników prawidłowych. Żylaki powrózka mogą być przyczyną niepłodności u mężczyzn.
Leczenie żylaków powrózka nasiennego jest operacyjne i polega na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej lub jej embolizacji. Takie leczenie powoduje ustąpienie dolegliwości bólowych oraz poprawienie wyników w spermiogramie.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować