Zapalenie najądrza i jądra

Stan zapalny najądrza i jądra występuje najczęściej na drodze wstępującej z cewki moczowej, stercza lub pęcherza moczowego.
Najczęściej występuje jednostronnie, jest częstym powikłaniem długotrwałego noszenia cewnika u starszych mężczyzn. Do stanu zapalnego jądra może dojść na drodze limfatycznej oraz na drodze krwionośnej. Schorzenie rozpoczyna się bólem jądra, jego powiększeniem, stwardnieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem moszny, dolegliwościom tym towarzyszy wysoka gorączka do 40°C. Ból zlokalizowany w mosznie może promieniować wzdłuż powrózka nasiennego do pachwiny i do krocza.
Leczenie polega na podawaniu antybiotyku, leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, stosowaniu okładu z octanu glinu na wazelinie, uniesieniu moszny ku górze, aby zmniejszyć zastój krwi żylnej, co łagodzi ból. U starszych mężczyzn, jeśli stan zapalny jądra przebiega bardzo burzliwie, należy rozważyć usunięcie jądra pod osłoną antybiotyku.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować