Żelazo (Fe)

Żelazo wchodzi w skład związków porfirytowych, m.in. hemoglobiny i mioglobiny, białek przenoszących tlen z płuc do tkanek. Występuje również w połączeniu z białkami: ferrytyną, transferyną i hemosyderyną. Atomy żelaza są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania enzymów komórkowych. Stężenie żelaza we krwi jest zależne od podaży żelaza w pożywieniu, jego wchłaniania z przewodu pokarmowego, utraty (przez przewód pokarmowy, z moczem i z dróg rodnych) oraz od rozmieszczenia żelaza w organizmie.
Kiedy wykonujemy?
1. Różnicowanie przyczyn niedokrwistości.
2. Podejrzenie nadmiernego odkładania żelaza w organizmie w wyniku nadmiernej podaży bądź przetaczania dużych ilości preparatów krwi.
3. Podejrzenie zaburzeń w rozmieszczeniu żelaza w organizmie.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 12,5-26 µmol/l (70-150 µg/dl).
Uwagi: Nie zawsze stężenie żelaza odzwierciedla wielkość zapasów tego jonu w ustroju. Obniżenie jego stężenia obserwujemy również w przypadku zakażeń oraz w przebiegu chorób nowotworowych – w wyniku odkładania żelaza w tkankach. Przy podejrzeniu zaburzeń wchłaniania żelaza zachodzi konieczność wykonania testu wchłaniania żelaza, czyli oznaczenia stężenia Fe po doustnym podaniu jego preparatu.
(2008-03-05)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować