Zastosowanie Nordic Walking w rekreacji, rehabilitacji i sporcie

W dzisiejszych czasach sporą część wolnego czasu spędza się na oglądaniu telewizji i innych czynnościach niewymagających wysiłku fizycznego ani ruchu. Brak ćwiczeń prowadzi do utraty sprawności fizycznej. Rezultat jest taki, że ciało jest zbyt mało aktywne i pojawiają się problemy, takiej jak: nadwaga i otyłość, sztywne i bolące stawy, zwiotczałe mięśnie, słabe serce, mało wydajne płuca czy zablokowane naczynia krwionośne. Dolegliwości te mogą być bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach stają się nawet przyczyną przedwczesnego zgonu.
Tymczasem ruch jest znakomitym środkiem chroniącym przed chorobami cywilizacyjnymi, równoważącym złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywnego wypoczynku. Najlepiej by był on systematyczny i dość intensywny. Taki właśnie ruch gwarantuje Nordic Walking. Podtrzymuje siły biologiczne człowieka, niezbędne do aktywnego i twórczego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego, a także pozwala na realizację potrzeb każdego człowieka: zabawy, odpoczynku i rozrywki.
Chodzenie z kijkami sprawia, że zarówno rekreacyjne jak i sportowe spacery stają się bardziej efektywne. Podczas marszu są intensywnie angażowane mięśnie grzbietu, obręczy barkowej i kończyn górnych. Przy prawidłowym stosowaniu techniki chodzenia, mięśnie tych partii ciała naprzemiennie napinają się i rozluźniają. Ponadto, chodząc trenuje się mięśnie pośladkowe, grzbietu oraz brzucha. W porównaniu z chodem sportowym, podczas marszu z kijkami całkowita masa aktywnych mięśni wzrasta aż do 90%. Obciążenie układu krążenia i oddechowego zwiększa się, jednak odczuwalne obciążenie treningiem nie jest większe niż podczas zwykłego spaceru bez kijków.1
Nordic Walking jest jednym z nielicznych rodzajów sportu, który nadaje się znakomicie do uprawiania przez osoby z zaburzeniami sprawności fizycznej. Poprzez odpowiednie zastosowanie kijków, u chorego wyklucza się nieprawidłową postawę ciała. Z uwagi na wielostronne i bezsprzecznie pozytywne efekty zdrowotne, Nordic Walking zalecany jest zarówno zapobiegawczo jak i przy rehabilitacji. W badaniach przeprowadzonych w Europie Zachodniej potwierdzono pozytywne oddziaływanie Nordic Walking na przebieg rehabilitacji pacjentów po wypadkach, zabiegach ortopedycznych i kontuzjach sportowych. Nordic Walking jest szczególnie pomocny u osób, u których w skutek nieprawidłowo zaplanowanej lub nieodpowiednio przeprowadzonej terapii rozwinęła się niewłaściwa postawa.
Nordic Walking może być uprawiany niezależnie płci czy kondycji fizycznej. Ćwiczyć mogą zarówno wyczynowi sportowcy, jak i osoby będące w czasie rehabilitacji. Bezsprzeczną zaletą Nordic Walking jest fakt, że każdy ćwiczący sam ustala, w jakim tempie chodzi. NW może również z powodzeniem towarzyszyć dietom odchudzającym.
Z punktu widzenia biomechaniki, spacer z kijkami jest rytmiczną i aerobiczną aktywnością dużych mięsni szkieletowych, która przynosi różnorakie korzyści zdrowotne, minimalizując jednocześnie niekorzystne efekty. Szybki, uprawiany regularnie marsz rozwija i podtrzymuje sprawność fizyczną, wytrzymałość sercowo-naczyniową i zdolność do pracy fizycznej oraz poruszania się w codziennym życiu.
Jak mówi w magazynie „Moda na Zdrowie” Robert Korzeniowski: „Osoby uprawiające Nordic Walking twierdzą, że w kijach jest jakaś magia... To prawda, jest w nich coś magicznego! Bo kiedy mamy wyjść bez kijów, idziemy na zwykły spacer. A kiedy już mamy je w domu, mobilizują nas one do treningów. Poza tym Nordic Walking jest dla wszystkich. Dziecko będzie czuło się ważne, gdy będzie szło z takimi samymi kijkami, jakie mają jego rodzice. Także osoby starsze, nawet mające problemy z chodzeniem, zapomną o swoich ułomnościach, kiedy na przykład laskę zastąpią sportowymi kijkami. Śmiało sobie wyobrażam babcię, która dziarsko trenuje razem ze swym wnuczkiem. Tak jak wyobrażam sobie, że za rok swej młodszej córce kupię pierwsze kije do Nordic Walking i całą rodziną będziemy wychodzić na treningi.2
Do sprawdzenia samodzielnie właściwości tej aktywności ruchowej zachęcam serdecznie!
1 Por. http://www.nordicwalk.pl/nordicps.pdf, 21/04/2006
2 http://www.modanazdrowie.pl/nwk_rozmowa.html, 11/04/2006
Aktualizacja: 2017-01-10
mgr Aneta Dowiedczyk, instruktor Nordic Walking

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować