Przepływ krwi przez nerkę

Przepływ krwi przez nerkę zapewnia układ sercowo-naczyniowy.
Jedna piąta całkowitej objętości krwi pompowana przez serce w ciągu minuty trafia do nerek. Złożone mechanizmy regulacyjne zapewniają im stały przepływ, pomimo zmieniającego się centralnego ciśnienia tętniczego i oporu naczyń obwodowych.
Strumień krwi wpływający przez tętnicę nerkową dostaje się przez kolejne rozgałęzienia naczyń do kłębuszków nerkowych, gdzie ulega filtracji pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego, wytwarzanego przez serce, i opory naczynia doprowadzającego i odprowadzającego, częściowo równoważonego przez ciśnienie onkotyczne białek osocza.
Nerki składają się z około 600–1200 tys. nefronów każda. Wciągu doby filtrują około 1800 litrów krwi, z czego powstaje około 1,0–2,5 litra moczu. Kapilary kłębuszkowe łączą się w tętniczkę odprowadzającą by po krótkim przebiegu utworzyć kolejną sieć kapilar, oplatającą cewki moczowe, odpowiedzialną za ich odżywianie i czynności wydalnicze, zewnątrz i wewnątrz wydzielnicze, utrzymanie równowagi kwasowo–zasadowej oraz zagęszczania moczu.

 

Hasło główne:

Układ moczowy

Ilustracje

Nefron
Nefron
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować