Pielęgnacja zwierząt na wiosnę

Kiedy nadchodzi wiosna, wszystkim nam udziela się myślenie o wiosennych porządkach. Pomyślmy więc może także o towarzyszących nam zwierzętach. One także potrzebują odnowy po długim zimowym okresie. Zwróćmy uwagę, czy naszemu pupilowi nie przydałby się zabieg pielęgnacyjny. Czy nie należałoby go wykąpać a może ostrzyc?
Oba zabiegi można wykonać u profesjonalnej fryzjerki, która potrafi przystrzyc sierść zgodnie z wzorcami obowiązującymi dla danej rasy, oraz dysponuje odpowiednim sprzętem fryzjerskim. Starajmy się jak najwcześniej przyzwyczajać psa/kota do takich zabiegów i wykonywać je w miarę regularnie. Nie będzie się on wtedy bał szumu maszynki do strzyżenia oraz nożyczek blisko swojej skóry.
Przed samym strzyżeniem wymagana jest kąpiel naszego czworonoga – na miejscu w gabinecie fryzjerskim albo w domu. Kąpiel w domu wymaga od właściciela odpowiedniego podejścia, aby nie kojarzyła się zwierzęciu z karą i nie powodowała stresu.
Oto najważniejsze zasady.
1. Stosujmy szampon odpowiedni dla psa lub kota. Dostępne są pielęgnacyjne lub lecznicze (choroby skóry). Zdecydowanie nie wolno stosować ludzkich kosmetyków, ponieważ mogą spowodować podrażnienie skóry, świąd i łupież.
2. Połóżmy na dnie wanny matę antypoślizgową.
3. Starajmy się chronić oczy i uszy naszego pupila przed wodą.
4. Po dokładnym wmasowaniu szamponu (przez około 5 minut), dokładnie spłukajmy go ciepłą wodą.
5. Na koniec zawsze dokładnie suszymy zwierzę ręcznikiem (suszarką).
Pamiętajmy – długa, gęsta, sfilcowana sierść znacznie utrudni życie naszego czworonoga, gdy zrobi się naprawdę ciepło. Trudniej będzie też zauważyć w niej „pasażera na gapę” (kleszcze, pchły) oraz zachować higienę.
lek. med. wet. Aneta Marciszewska Przychodnia Weterynaryjna, ul. Kondratowicza 22, Warszawa (2007-09-24)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować