Szczeniak w domu

Musimy zdawać sobie sprawę, że taki maluch w domu to nie tylko przyjemne chwile zabawy z pełną wigoru puchatą kulką, ale przede wszystkim szereg obowiązków z tym związanych.
Po pierwsze wiek: szczeniak przyniesiony do nowego miejsca pobytu powinien mieć powyżej 8 tygodni. Takie maluchy szybciej adaptują się do nowego miejsca, są ciekawe wszystkiego co nowe i nie tęsknią tak bardzo za matką.
Mały pupil powinien zostać zaszczepiony już w wieku 6 tygodni przez właściciela suki-matki. Uodparnia to szczenię przed zarazkami, które spotyka w nowym miejscu zamieszkania. Ale jedno szczepienie nie wystarcza. Kolejne powinny się odbyć w 8 i w 12 tygodniu życia.
W przerwach między szczepieniami powinniśmy szczeniaka odrobaczyć (kupioną w lecznicy weterynaryjnej tabletką lub środkiem w płynie) minimum 3 razy co 2 tygodnie. Niestety, cały ten okres do ostatniego szczepienia szczenię musi spędzić w domu, bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Wiąże się to z załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu.
Tylko takie postępowanie daje nam największe szanse na to, że nasza puchata kulka w pełnym zdrowiu wejdzie w nowy etap swojego życia.
lek. med. wet. Aneta Marciszewska Przychodnia Weterynaryjna, ul. Kondratowicza 22, Warszawa (2007-09-24)

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować