Gdy psa boli ucho…

Jednym z najczęstszych psich problemów, z jakimi zgłaszają się do lecznicy właściciele, jest stan zapalny uszu.
To, co zwraca uwagę opiekuna, to potrząsanie przez zwierzę głową, ocieranie o różne przedmioty, częste „drapanie” łapami w okolice uszu. Małżowina uszna jest zaczerwieniona, gorąca i bolesna, a w kanale słuchowym pojawia się ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Badanie ucha za pomocą otoskopu (przyrządu umożliwiającego obserwację wnętrza kanału słuchowego) ujawnia stan zapalny. Z reguły wyżej wymienione objawy towarzyszą pierwszej fazie schorzenia, które – nieleczone – może szerzyć się błonę bębenkową. Konsekwencją może być jej przerwanie i objęcie procesem zapalnym głębiej położonych struktur ucha.

Jakie są bezpośrednie przyczyny prowadzące do zapalenia ucha?

Najczęstszym źródłem infekcji są zwykle bytujące w kanale słuchowym grzyby (drożdżaki) i bakterie. Obniżenie odporności i różnego typu alergie sprzyjają nadmiernemu namnożeniu się tej mikroflory. Znacznie rzadziej pojawiają się pasożyty, np. świerzb uszny. W psim uchu sporadycznie można znaleźć też ciała obce, takie jak kłosy czy źdźbła trawy. Jest to powszechne w porze letniej.
Należy pamiętać, że również rasa psa może być czynnikiem predysponującym do wystąpienia schorzeń uszu. Najbardziej podatne są psy rasy shar-pei, u których kanał słuchowy jest bardzo wąski i pobrużdżony, przez co trudny do pielęgnacji. W przewodzie słuchowym labradorów i golden-retrieverów występuje natomiast duża ilość gruczołów produkujących woskowinę, która stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Wreszcie, owczarki niemieckie to psy o wyjątkowych skłonnościach do alergii, a co za tym idzie – notorycznych problemach z uszami.

Jak leczyć?

Pierwszy etap leczenia to oczyszczenie kanału słuchowego. Najlepiej, aby po raz pierwszy zabieg ten przeprowadził lekarz weterynarii. Do ucha zakrapla się środek czyszczący (na rynku jest wiele tego typu preparatów) i pozostawia go na kilka minut, masując jednocześnie ucho u postawy, aby równomiernie dotarł on do wszystkich zakamarków przewodu słuchowego. Następnie, za pomocą gazików usuwa się zapalną wydzielinę. Do czystego ucha należy wprowadzić maść (lub płyn), zawierające w swoim składzie antybiotyk (także przeciwgrzybiczy) oraz środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Leczenie powinno trwać minimum 7 do 10 dni .Lek można stosować samodzielnie w domu. Jednak po zakończeniu terapii koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii, który oceni jej skuteczność.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim trzeba kontrolować uszy psa. Po każdym spacerze należy sprawdzać, czy w żadnym z uszu nie tkwi w nich kolec, źdźbło lub inne ciała obce. Powinno się również kupić środek czyszczący (najlepiej na bazie alkoholu) i przynajmniej 2 razy w tygodniu przeprowadzać toaletę uszu naszego pupila.

Aktualizacja: 2017-01-10
lek. med. wet. Aneta Marciszewska Przychodnia Weterynaryjna, ul. Kondratowicza 22, Warszawa

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować