Kalcytonina (CT)

Kalcytonina to hormon polipeptydowy wytwarzany głównie przez komórki C gruczołu tarczowego. Bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, pobudza odkładanie wapnia w tkance kostnej oraz proces hydroksylacji metabolitu witaminy D3 do jej aktywnej postaci.
Kiedy wykonujemy?
1. Podejrzenie nadczynności przytarczyc.
2. Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.
3. Podejrzenie oraz monitorowanie leczenia raka rdzeniastego tarczycy.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 8,3-22,0 pmol/l (30 – 80 pg/ml). U kobiet po menopauzie ulega obniżeniu; u noworodków osiąga wartości nawet czterokrotnie wyższe.
Uwagi: Bodźcem do uwalniania kalcytoniny jest wzrost stężenia wapnia. Uwalniana jest również poza tarczycą – w komórkach ośrodkowego układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Jej uwolnienie prowadzi do obniżenia stężenia wapnia w surowicy. Podwyższone stężenie kalcytoniny obserwuje się również w przypadku obecności nowotworu tarczycy wywodzącego się z komórek C. Zwiększone stężenie występuje także w przypadku produkcji kalcytoniny przez nowotwory umiejscowione w innych narządach (tzw. zespół paraneoplastyczny). Egzogenna (zewnątrzpochodna) kalcytonina jest także stosowana w leczeniu osteoporozy.
Aktualizacja: 2017-01-10

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować