Fosfataza zasadowa

Fosfataza zasadowa to enzym znajdujący się w błonie wielu komórek. Szczególnie wysoka zawartość fosfatazy zasadowej dotyczy komórek kościotwórczych (oseoblastów). Stąd wzrost aktywności tego enzymu w okresie wzrostu szkieletu (u osób młodych). Dużo fosfatazy zasadowej występuje też w hepatocytach, kanalikach nerkowych oraz w komórkach nabłonkowych jelit. Enzym jest wydalany do żółci, dlatego jego stężenie wzrasta w przypadku utrudnienia odpływu żółci z wątroby do jelit (przy niedrożności dróg żółciowych, spowodowanej kamicą bądź nowotworem). Rzadziej źródłem fosfatazy zasadowej jest tkanka nowotworowa (objaw paraneoplastyczny).
Kiedy wykonujemy?
1. Podejrzenie chorób wątroby i dróg żółciowych (zapalenie wątroby, różnicowanie żółtaczek, uszkodzenie wątroby przez leki, obturacja dróg żółciowych w wyniku kamicy bądź procesu nowotworowego).
2. Podejrzenie chorób układu kostnego (bóle kości, złamania patologiczne w przebiegu nowotworów).
3. Zaburzenia gospodarki wapniowej i gospodarki witaminą D3 (osteomalacja, nadczynność przytarczyc, w przypadku występowania objawów: deformacji układu kostnego, zmian radiologicznych kości oraz nieprawidłowych wyników badań scyntygraficznych).
4. Podejrzenie nowotworów wytwarzających fosfatazę zasadową.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Normy:
– całkowita aktywność – 580-1400 nmol/l/s,
– frakcja kostna – 50-60% całkowitej aktywności enzymu,
– frakcja wątrobowa – 10-20% całkowitej aktywności enzymu,
– frakcja jelitowa stanowiąca 30% całkowitej aktywności enzymu.
Uwagi: Wartość prawidłowa fosfatazy alkalicznej jest wyższa u dzieci w okresie dojrzewania oraz u kobiet w ciąży (łożysko wydziela ten enzym).
Aktualizacja: 2017-01-10

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować