Glukoza

Glukoza stanowi podstawowy substrat energetyczny dla komórek organizmu. Jej źródłem są pokarmy zawierające czystą glukozę, dwucukry (sacharozę, laktozę – połączenia glukozy z innym cukrem prostym – po rozkładzie w przewodzie pokarmowym, do krwi wchłaniana jest glukoza oraz fruktoza lub galaktoza) albo węglowodany złożone (sacharozę, skrobię).
Glukoza jest również wytwarzana w organizmie w procesie glukoneogenezy. Glukoneogeneza to zachodząca w wątrobie i nerkach produkcja glukozy z aminokwasów. Glukoza jest magazynowana w mięśniach szkieletowych oraz wątrobie jako glikogen. W stanach niedoborowych dochodzi do jej uwolnienia w procesie rozpadu glikogenu, czyli glikogenolizy. Stężenie glukozy zależne jest od podaży tego cukru w diecie, nasilenia procesów glukoneogenezy oraz odkładania i mobilizacji glukozy z glikogenu i jej zużycia w tkankach.
Kiedy wykonujemy?
1. Objawy stanowiące szczególne wskazania: zmęczenie, osłabienie, omdlenia i utraty przytomności.
2. Objawy wskazujące na zaburzenia w utylizacji glukozy: zwiększone pragnienie, zmniejszenie masy ciała, nawracające zakażenia, nadmierne spożycie płynów oraz wzmożone oddawanie moczu.
3. Objawy świadczące o obniżeniu stężenia glukozy: niepokój, mroczki przed oczami, omdlenie i utrata przytomności, nadmierna potliwość, gęsia skórka.
4. U każdej osoby po 45 roku życia – jeżeli wynik jest prawidłowy, kolejne badanie powinno być powtarzane co 3 lata (pod warunkiem braku wymienionych wcześniej objawów).
5. Niezależnie od wieku – w przypadku: otyłości, nadciśnienia tętniczego, występowania cukrzycy u członków rodziny, małej aktywności fizycznej, przynależności do grupy etnicznej obciążonej większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, wcześniej występujących zaburzeń gospodarki węglowodanowej, przebycia cukrzycy ciężarnych, urodzenia dziecka o masie powyżej 4 kg, zespołu policystycznych jajników, chorób układu krążenia, hiperlipidemii.
6. W ciąży.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo przez co najmniej 16 godzin; przed badaniem nie wolno spożywać nawet niewielkiej ilości cukru (zawierają je również: słodzona herbata lub soki, owoce).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Normy: na czczo – nie więcej niż 100 mg/dl (5,5 mmol/l).
Uwagi: Osoby chorujące na cukrzycę powinny samodzielnie oznaczać stężenie glukozy przed spożyciem posiłku oraz przed podaniem insuliny.
(2008-02-24)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować