Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych

W następstwie ukłucia, otarcia naskórka i zakażenia palca często spostrzega się linijne zaczerwienienie skóry (czerwoną smugę) na przedramieniu, przechodzące nawet na ramię.
Jednocześnie węzły chłonne w dole łokciowym lub w dole pachowym powiększają się. Są one wyczuwalne i bolesne. Zakażenie szerzy się wzdłuż naczyń chłonnych. W węzłach chłonnych, stanowiących jak gdyby filtr dla bakterii, zostają one zatrzymane.
Wśród niektórych ludzi rozpowszechniło się mniemanie, że pojawienie się czerwonej pręgi jest objawem zakażenia. Słowo to wywołuje często panikę, jest bowiem najczęściej utożsamiane z zakażeniem krwi, a więc z zakażeniem ogólnym. Tymczasem zakażenie toczy się w palcu już od pewnego czasu i ma charakter zakażenia miejscowego. Identyczny stan zapalny może dotyczyć kończyny dolnej. Obserwujemy wówczas powiększone i bolesne węzły chłonne w pachwinie. I w tym przypadku przyczyny zapalenia naczyń i węzłów chłonnych należy szukać na obwodzie kończyny.
Leczenie. Stosuje się okład kwaśny pod ceratką (np. tabletki Altacet) na okolice zmienionych zapalnie naczyń i węzłów chłonnych oraz unieruchomienie kończyny (przy zmianach na kończynie górnej – temblak, natomiast w przypadku zmian w kończynie dolnej – leżenie w łóżku z ułożoną wyżej kończyną). O potrzebie zastosowania sulfonamidów lub antybiotyków powinien zadecydować lekarz. Ważne jest ustalenie przez lekarza przyczyny zapalenia naczyń i węzłów chłonnych oraz równoczesne leczenie pierwotnego ogniska zakażenia.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować