Zastrzał

Zastrzałem nazywa się ropne zapalenie toczące się na dłoniowej powierzchni palców ręki.
Powstaje ono nieraz w następstwie niedostrzegalnego gołym okiem ukłucia lub zadrapania. Zakażenie może posuwać się szybko w głąb, obejmując pochewkę ścięgna, ścięgno, potem kość i staw. Rwący, tętniący ból, który nie daje spać, charakterystyczny w pierwszym okresie obrzęk palca – wszystko to jest sygnałem rozwoju stanu zapalnego. Zastrzał zalicza się do spraw nagłych, wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej.
Leczenie. Nie należy leczyć maściami lub okładami. W najwcześniejszym okresie udaje się wyjątkowo opanować zakażenie, stosując gorące kąpiele we wrzątku z dodatkiem sody lub mydła. Jednakże tylko właściwe leczenie chirurgiczne może uchronić przed groźnymi niekiedy następstwami. Sam zaś zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, nie tylko nie jest bolesny, ale przynosi radykalną ulgę. Już w momencie spostrzeżenia pierwszych objawów zapalenia należy zdjąć z chorego palca (a także z sąsiednich) pierścionki lub obrączki. W miarę narastania obrzęku będzie to coraz trudniejsze.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować