Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych

Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych jest złożonym procesem przybierającym różne postacie, a wywoływanym przez różne bakterie, najczęściej paciorkowce.
Zmienione zapalnie migdałki stanowią ognisko zakażenia, które może wpływać na stan innych narządów: stawów, serca, nerek. Do przewlekłego ropnego zapalenia migdałków dochodzi zwykle po przebyciu w krótkich odstępach czasu kilku angin o ciężkim przebiegu, czasem jednak zapalenie to rozwija się powoli, bez ostrych epizodów.
Objawy są niewielkie i zmienne. Należą do nich: nieprzyjemny zapach z ust, odczucie obecności ciała obcego i ból gardła nasilający się przy połykaniu, promieniujący do ucha. Niekiedy jedynym objawem podmiotowym i przedmiotowym jest utrzymujący się przez dłuższy okres stan podgorączkowy, czasem z powiększeniem węzłów chłonnych szyi.
Leczenie domowe ogranicza się do płukania gardła roztworami środków przeciwzapalnych i ściągających, przepisywanych przez laryngologa. Do niego też należy podjęcie decyzji o wycięciu migdałków. Wskazanie do tego zabiegu stawia się obecnie bardzo ostrożnie.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować