Ostre zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego jest często spotykanym bakteryjnym zakażeniem powstałym w wyniku szerzenia się zakażenia z nosa, nosowej części gardła przez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej.
Trąbka u dzieci jest stosunkowo krótka i leży bardziej poziomo, co ułatwia rozprzestrzenienie się zakażenia tą drogą. Dlatego dzieci chorują częściej na zapalenie ucha środkowego niż dorośli.
Objawy: ból, gorączka, upośledzenie słuchu, wysięk (wyciek ropy z ucha).
U małych dzieci wyrazem bólu jest sięganie rączką do chorego ucha, niepokój, płacz lub krzyk. Objawy te, a zwłaszcza ból, nasilają się do momentu pojawienia się wycieku, tj. pęknięcia błony bębenkowej i wypłynięcia przez otwór w błonie treści z jamy bębenkowej.
Leczenie: wyłącznie specjalistyczne.
Wstępnie, przed badaniem, można podać dziecku popularny środek, jak polopiryna, a nawet środki przeciwbólowe w odpowiedniej do wieku dawce, jeżeli nie ma przeciwwskazań.
Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego to: zapalenie wyrostka sutkowatego, które objawia się bólem za uchem, wypukleniem części miękkich i zaczerwienieniem skóry, niedowładem nerwu twarzowego (skrzywienie twarzy) z brakiem czynnej ruchomości połowy twarzy po stronie ucha chorego.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować