Chrapanie

Chrapanie jest właściwie zaburzeniem oddechu spowodowanym utrudnieniem przepływu powietrza przez gardło, występującym zwykle w czasie głębokiego snu.
Polega na bezwiednym wydawaniu (zwykle w czasie wdechu, ale często także w czasie wydechu) odgłosu o typie charczenia, głównie wskutek drgania i trzepotania podniebienia miękkiego, zwiotczałego w nadmiernie głębokim śnie (zazwyczaj przy spaniu w pozycji na wznak).
Samo chrapanie jest tylko nieprzyjemnym objawem, nie wymaga w zasadzie leczenia. Nie ma też leków, które skutecznie likwidowałyby chrapanie bądź mu zapobiegały.
Objawy. Niekiedy chrapaniu towarzyszą objawy zmęczenia, wzmożonej senności, zaburzenia koncentracji i pamięci, stwarzając podstawy do podejrzewania zaburzeń oddychania o typie tzw. zespołu bezdechu sennego. Jeżeli takie objawy występują, należy udać się do lekarza (specjalisty w zakresie chorób płuc albo laryngologa) w celu przebadania i obserwacji w tym kierunku (m.in. wykonania badań polisomnograficznych).
Postępowanie doraźne. Polega jedynie na obudzeniu chrapiącego, co przerywa chrapanie i stwarza nadzieję, że kolejna faza snu nie będzie taka głęboka czy „twarda”, a tym samym prawdopodobieństwo chrapania jest mniejsze.
Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować