Bóle głowy

Są ludzie, którzy prawie nigdy nie cierpią na bóle głowy, ale niektórzy często doświadczają tej dolegliwości. Większość ludzi miewa bóle głowy czasem, sporadycznie. Ból głowy umiejscawia się w obrębie czaszki, górnej części twarzy lub granicy między czaszka a karkiem.
Bóle głowy spowodowane bywają napięciem psychicznym, depresją, lękami, przepracowaniem – zwłaszcza, jeśli ogranicza ono czas na sen. Powodem może być także trzymanie głowy przez dłuższy czas w jednej, nieruchomej pozycji, np. podczas pracy na komputerze czy siedzenia przy mikroskopie. Inne możliwe przyczyny bólu głowy to: niespożywanie posiłków o zwykłej porze, picie alkoholu, nie wypicie zwykłej porcji kawy, jeśli jest się do niej przyzwyczajonym, przeziębienie. W wielu przypadkach nie daje się ustalić przyczyny napadu bólu głowy.
Szczególnym rodzajem silnych bólów głowy, którym mogą towarzyszyć uporczywe wymioty, są migreny, gromadne bóle głowy. Występują one kilkakrotnie w ciągu dnia, nawet przez parę tygodni, a potem ustępują na dłuższy czas.
Ból umiejscowiony po jednej lub obu stronach nosa może być związany z zapaleniem zatok i wymaga leczenia laryngologicznego. Natomiast ból odczuwany w okolicy czoła i gałek ocznych może być objawem groźnego, ostrego napadu jaskry. Zwykle gałki oczne są wówczas bardzo twarde i wrażliwe na ucisk. Konieczne jest natychmiastowe udanie się do okulisty(nawet na ostry dyżur), gdyż stan taki grozi utratą wzroku.
Na ogół ból głowy ustępuje po ułożeniu się w spokoju z zamkniętymi oczami i zażyciu leku przeciwbólowego, najlepiej paracetamolu lub aspiryny. Migrenowy ból głowy wymaga jak najwcześniejszego przyjęcia leków, ponieważ są one skuteczne tylko na początku napadu. Poza tym, trudno jest przyjmować lek doustny, jeśli się często wymiotuje.
Do lekarza należy się zwrócić, jeśli ból głowy:
– pojawia się nagle i jest bardzo silny,
– trwa ponad dobę i ciągle się nasila,
– pojawia się po urazie głowy.
Pomoc lekarska konieczna jest także, gdy bólowi głowy towarzyszą:
– zamazana mowa, upośledzenie widzenia, trudności z poruszaniem kończynami, utrata równowagi, splątanie, ostre zaburzenia pamięci,
– wysoka gorączka, sztywność karku (niemożność przygięcia brody do klatki piersiowej), nudności i wymioty,
– ból jednego lub obu oczu.
Zdrowy tryb życia może zapobiegać bólom głowy. Dlatego wskazane są:
– zdrowy i wystarczająco długi sen,
– prawidłowa dieta,
– unikanie jedzenia bezpośrednio przed snem,
– regularne ćwiczenia fizyczne lub choćby spacery,
– rzucenie palenia,
– jeśli wykonuje się pracę, która wymaga trzymania przez dłuższy czas głowy nieruchomo – częste przerwy i gimnastyka szyi i głowy.
Aktualizacja: 2017-01-10
dr n. med. Janusz Szajewski, specjalista chorób wewnętrznych, toksykolog; Stołeczny Ośrodek Ostrych Zatruć w Warszawie

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować