Aparaty poprawiające słyszenie i zasady ich stosowania

Nowoczesne aparaty słuchowe, zasilane małymi bateriami lub akumulatorkami, wzmacniają dźwięki, które są doprowadzone do przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej.
Obecnie w użyciu są aparaty kieszonkowe, okularowe, zaczepy uszne i aparaty mieszczące się w przewodzie słuchowym oraz muszli małżowiny usznej, a ostatnio i wszczepiane do ucha środkowego. Aparaty te mają odprowadzenie z jednego ucha lub obu uszu do przewodnictwa powietrznego i kostnego. Aparat taki stosuje się u dorosłych z niedosłuchem powyżej 30-35 dB. Natomiast dzieci w okresie rozwoju mowy powinny korzystać z aparatu przy mniejszych ubytkach słuchu. Przy obustronnym upośledzeniu słuchu do 70 dB zakłada się protezę na ucho gorzej słyszące, natomiast w uszkodzeniach głębszych protezuje się ucho lepsze. Osoby z symetrycznym, obustronnym niedosłuchem mogą nosić aparat raz w jednym, raz w drugim uchu.
Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
U większości protezowanych stosuje się aparaty wzmacniające słyszenie drogą powietrzną, aparaty z odprowadzeniem kostnym przepisuje się wyjątkowo przy specjalnych wskazaniach. Dopasowanie odpowiedniego aparatu wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań i prób w gabinetach doboru protez. Gabinety takie działają w ramach przychodni audiologicznych i licznych prywatnych firm oferujących aparaty słuchowe.
Nad całością spraw związanych z rozpoznawaniem, leczeniem, rehabilitacją osób z uszkodzeniem słuchu czuwają w Polsce specjaliści w dziedzinie audiologii.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Ilustracje

Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować