Aparaty poprawiające słyszenie i zasady ich stosowania

Nowoczesne aparaty słuchowe, zasilane małymi bateriami lub akumulatorkami, wzmacniają dźwięki, które są doprowadzone do przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej.
Obecnie w użyciu są aparaty kieszonkowe, okularowe, zaczepy uszne i aparaty mieszczące się w przewodzie słuchowym oraz muszli małżowiny usznej, a ostatnio i wszczepiane do ucha środkowego. Aparaty te mają odprowadzenie z jednego ucha lub obu uszu do przewodnictwa powietrznego i kostnego. Aparat taki stosuje się u dorosłych z niedosłuchem powyżej 30-35 dB. Natomiast dzieci w okresie rozwoju mowy powinny korzystać z aparatu przy mniejszych ubytkach słuchu. Przy obustronnym upośledzeniu słuchu do 70 dB zakłada się protezę na ucho gorzej słyszące, natomiast w uszkodzeniach głębszych protezuje się ucho lepsze. Osoby z symetrycznym, obustronnym niedosłuchem mogą nosić aparat raz w jednym, raz w drugim uchu.
Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
U większości protezowanych stosuje się aparaty wzmacniające słyszenie drogą powietrzną, aparaty z odprowadzeniem kostnym przepisuje się wyjątkowo przy specjalnych wskazaniach. Dopasowanie odpowiedniego aparatu wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań i prób w gabinetach doboru protez. Gabinety takie działają w ramach przychodni audiologicznych i licznych prywatnych firm oferujących aparaty słuchowe.
Nad całością spraw związanych z rozpoznawaniem, leczeniem, rehabilitacją osób z uszkodzeniem słuchu czuwają w Polsce specjaliści w dziedzinie audiologii.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki

Ilustracje

Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
Różne typy aparatów poprawiających słyszenie.
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować