Zatrucia spowodowane ukąszeniem żmii zygzakowatej

Jady wężów zawierają substancje o charakterze enzymów o bardzo dużej toksyczności i różnorodnym działaniu na organizmy zwierzęce.
Objawy zatrucia. Jad żmij u nas żyjących działa przede wszystkim na układ krążenia, wywołując objawy podobne do wstrząsu anafilaktycznego. Działa również bezpośrednio na mięsień sercowy, uszkadzając go, oraz na układ krzepnięcia, powodując skazę krwotoczną. W miejscu ukąszenia i odśrodkowo od niego występuje bardzo szybko bolesny obrzęk, wybroczyny, zapalenie naczyń i węzłów chłonnych. Po kilkunastu minutach do godziny pojawiają się zawroty i ból głowy, nudności i wymioty, krwawienie z błon śluzowych, przyspieszenie tętna, obniżenie ciśnienia, niemiarowość, wstrząs. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia w twarz, szyję i kark, zwłaszcza u dzieci.
Pierwsza pomoc. Ranę przemyć wodą z mydłem, unieruchomienie kończyny w pozycji funkcjonalnej, okłady z lodu, zapewnienie spokoju. Każdy ukąszony pacjent powinien być przyjęty do szpitala w celu 24-godzinnej obserwacji.
Prof. dr hab. med. Janusz Pach

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować