Zasady żywienia

Wpływ diety na powstawanie chorób nowotworowych nie jest jednoznacznie zbadany, mimo ukazywania się wielu publikacji, w tym ze szczegółowymi wskazówkami pt. „Jak uniknąć nowotworu przez racjonalne żywienie”.
Tylko nieliczne publikacje oparte są na wiarygodnych badaniach epidemiologicznych. Tak zwana zdrowa żywność, mająca zmniejszyć ryzyko raka, często jest produkowana bez wiarygodnych atestów, zdarza się, że w pobliżu wielkich aglomeracji przemysłowych. A własne „zdrowe” jarzyny w ogródkach działkowych położonych na obrzeżach wielkich miast też nie zawsze są pewne. Ważne jest unikanie nadwagi, ale nie przez wyniszczające głodówki. Istotne znaczenie ma uprawianie sportu rekreacyjnego. Na przykład kilka godzin spaceru tygodniowo lub równoważny wysiłek w czasie ćwiczeń gimnastyczno-rekreacyjnych. Rower jest bardzo ważny w rekreacji sportowej, powinien zapewnić dobrą sylwetkę i kontrolę masy ciała, ale nie należy jeździć ulicami miast. Jazda na rowerze w mieście jest bardziej niebezpieczna niż jazda samochodem. Ponadto zanieczyszczenia miejskie nie sprzyjają intensywnej wentylacji płuc w trakcie jazdy.
W diecie jakościowej nie należy unikać mięsa, 1-2 razy w tygodniu jeść ryby i drób, unikać kiełbas i ograniczać konserwy. Należy pamiętać, że konserwy bez utrwalaczy po prostu łatwiej i częściej się psują. Jeść dużo jarzyn gotowanych i, jeśli znane jest ich pochodzenie, dużo jarzyn świeżych. Soki owocowe do 1 l dziennie, dwa jogurty lub dużą porcję białego sera. Nie pić w nadmiarze soku z marchwi. Z soków jarzynowych szczególnie wartościowy jest sok z buraków czerwonych (jako nieliczny, poddany był badaniom, ma udowodniony wpływ na układ immunologiczny). Nie popijać jedzenia płynami, zwłaszcza osoby z normalną kwasotą i niedokwasotą. Możliwa jest niewielka ilość wina i piwa po jedzeniu. Należy spożywać odpowiednią ilość błonnika, np. na śniadanie 2 kromki razowego chleba. Wegetarianie muszą pamiętać, że unikanie mięsa nie zawsze jest bezpieczne dla organizmu. Świeże jedzenie przyrządzane w kuchni domowej, nawet skromniejsze, jest lepsze od jedzenia w stołówce pracowniczej. Szczególnie należy unikać wielokrotnie używanych olejów do smażenia, np. frytek. Pieczywo powinno być prawidłowo dobrane do reszty diety, może bowiem uzupełnić wymaganą ilość błonnika.

Żywienie chorego w trakcie i po leczeniu

Najczęstszymi przyczynami poważnych powikłań, czasami śmiertelnych, są odwodnienia lub zaparcia, prowadzące do niedrożności (tzw. skrętu kiszek). Zapobieganie odwodnieniu polega na podawaniu choremu 2 litrów płynów dziennie, najlepiej kompotów, wody mineralnej, rozcieńczonych soków owocowych. W razie biegunki ilość ta musi być podwojona, najlepiej z dodatkiem płynów elektrolitowych dostępnych bez recepty. Zaparcia zwalczymy jogurtami naturalnymi, odpowiednią dietą, nawodnieniem. Profilaktyczną dietą jest kleik z przetartej kaszy, z ewentualnym dodatkiem masła i mielonego mięsa. Ze środków przeczyszczających podawana jest głównie laktuloza. Bardzo ostrożnie i tylko na zlecenie lekarza stosuje się środki przeczyszczające, powodujące pobudzenie perystaltyki jelit. Nie należy chorego zmuszać do jedzenia, natomiast należy zmuszać do picia. Chorym bez zaburzeń pokarmowych można dać kieliszek czerwonego wina (nigdy wódki) lub jedno piwo. Należy pamiętać, że wszelkie diety głodówkowe są bardzo szkodliwe dla chorych.
W trakcie napromieniania, szczególnie jamy brzusznej i gardła, nie należy podawać gorących pokarmów i obfitych jednorazowo posiłków.

Prof. dr hab. med. Marek Pawlicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować