Pielęgnacja skóry i błon śluzowych noworodka

Kąpiel dziecka należy wykonywać przed karmieniem, o stałej porze dnia. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37°C.
Należy pamiętać, że występuje duża utrata ciepła przez mokrą skórę, dlatego temperatura otoczenia podczas kąpieli powinna wynosić około 24°C. Kąpiel całego ciała z zastosowaniem mydła nie jest zalecana częściej niż 3 razy w tygodniu.
Natomiast codziennie należy myć twarz, pośladki, krocze i ręce.
Kąpiel należy wykonywać z dbałością o bezpieczeństwo dziecka. Woda do kąpieli nie musi być przegotowana, zwłaszcza jeśli noworodek nie ma problemów ze skórą.
Natomiast do przemywania oczu i wrażliwej skóry na twarzy dziecka powinno się używać wody przegotowanej.
W celu zapewnienia noworodkowi właściwej higieny jamy ustnej można czyścić ją czystym gazikiem nawiniętym na wskazujący palec i zwilżonym przegotowaną wodą.
Resztki pokarmu należy usunąć zarówno z dziąseł, jak i z języka. Oczyszczanie jamy ustnej dziecka uchroni je przed pleśniawkami.
Preparaty do pielęgnacji skóry noworodków powinny mieć skład dobrany zgodnie z wymogami tego okresu życia, najlepiej gdyby były bezzapachowe, bez konserwantów i barwników, hipoalergiczne (u noworodków ze zmianami skórnymi należy ostrożnie stosować preparaty z wyciągami roślinnymi z rumianku, nagietka, z woskiem pszczelim – istnieje zwiększona możliwość alergizacji).
Podstawowym elementem pielęgnacji skóry „okolicy pieluszkowej” jest częsta zmiana pieluszek (co najmniej po każdym wypróżnieniu) oraz dokładne umycie skóry z resztek kału i moczu.
Czyszcząc skórę w okolicach narządów płciowych, należy pamiętać, aby u dziewczynek przemywać je od przodu do tyłu (zapobiega to zanieczyszczeniu kałem przedsionka pochwy i zakażeniu dróg moczowych).
Nie wolno również unosić pośladków noworodka, ciągnąc go za nóżki w górę, ponieważ grozi to uszkodzeniem stawu biodrowego.
Należy najpierw odsunąć nieco nóżki lub odwrócić dziecko na bok, umyć pośladki, a następnie podtrzymać je ręką, podkładając czystą pieluchę.
Jeśli skóra w okolicy pośladków ulegnie odparzeniu (zaczerwienienie), należy natychmiast zareagować (częściej zmieniać pieluszki, wietrzyć pośladki i smarować skórę kremem ochronnym dla niemowląt).
Dodano: 2017-05-26

Fragment pochodzi z książki

Monika Salamończyk, Anna Łozińska-Czerniak, Ewa Dmoch-Gajzlerska (red. nauk.), Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować