Krwioplucie

Krwioplucie, czyli domieszka krwi w plwocinie, ze zrozumiałych względów wyzwala uczucie niepokoju zarówno u chorego, jak i w jego otoczeniu.
Przede wszystkim należy się przekonać, czy zaobserwowana w plwocinie krew pochodzi z układu oddechowego, z jamy ustnej, nosowo-gardłowej czy górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. z pękniętego żylaka przełyku. Krwi zawartej w plwocinie, a pochodzącej z narządu oddechowego, towarzyszy zazwyczaj dokuczliwy kaszel, a sama plwocina ma kolor jasnoczerwony, może być mniej lub bardziej pienista na skutek zmieszania się z powietrzem w drogach oddechowych.
Krwi pochodzącej z przełyku, lub nawet z żołądka, towarzyszą często nudności, a także odruchy wymiotne, przy czym zazwyczaj jest jej więcej: część może być brunatna jako efekt trawienia przez sok żołądkowy. Przyczyną sporadycznej domieszki krwi w plwocinie (np. w formie czerwonych „wstążek” krwi) może być zwykłe pęknięcie naczynia w błonie śluzowej jamy ustnej, drzewa oskrzelowego lub w rozstrzeniach oskrzeli podczas bardzo uporczywego kaszlu.
Sporadyczną domieszkę krwi i rdzawobrunatne zabarwienie może mieć plwocina w przewlekłej niewydolności lewej komory serca i zastoinowym przekrwieniu w narządzie oddechowym. Przesiąkająca wówczas do drzewa oskrzelowego wydzielina może wyzwalać odruch kaszlu (tzw. kaszlu sercowego), w czasie którego może pęknąć jakieś naczynko krwionośne i podbarwić plwocinę krwią.
Bardziej wyraźne i dłużej się utrzymujące krwioplucie wymaga porady lekarza i dokładnego przebadania, zwłaszcza narządu oddechowego i układu krzepnięcia krwi, gdyż krwioplucie może być m.in. objawem gruźlicy płuc, nowotworu narządu oddechowego, zawału płuca, ropnia płuca, tętniaków w drogach oddechowych lub też skazy krwotocznej (tzn. zaburzeń krzepnięcia krwi).
Domowa pomoc przedlekarska w krwiopluciu zależy w dużym stopniu od jego intensywności i czasu utrzymywania się.

Osoby z krwiopluciem powinny:

●  przyjąć wygodną, spokojną pozycję półsiedzącą lub siedzącą w łóżku,
●  zaprzestać przyjmowania ciepłych płynów lub innych posiłków,
●  popijać łykami czystą zimną wodę lub z domieszką soli kuchennej oraz z kostkami lodu,
●  przy bardziej obfitym krwiopluciu przyłożyć zimny kompres na klatkę piersiową, zwłaszcza na okolicę, gdzie jest odczuwalny ból lub wrażenie zalegania wydzieliny w drzewie oskrzelowym,
●  wezwać pilnie pogotowie ratunkowe.

Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować