Hipoglikemia u dziecka

Do poradni zgłosiła się mama 5 letniej dziewczynki, która miała wykonane badanie glukozy we krwi. Glukometr wskazał 47 mg/dl. Zastanawia się czy jest to hipoglikemia?
Poziom glukozy 47 mg/dl to hipoglikemia, jakkolwiek obniżenie stężenia glukozy w trakcie głodzenia do 40-45 mg/dl są fizjologicznie prawidłowe. Był to poziom z glukometru – poziomy z krwi żylnej są dokładniejsze, więc niekoniecznie należy wierzyć pomiarowi z krwi włośniczkowej („z palca”). Kluczowym pytaniem jest: z jakiego powodu mierzony był poziom glukozy. Czy był jakiś powód? Jeśli nie było konkretnego powodu i nie ma żadnych objawów klinicznych przemawiających za hipoglikemią, w szczególności omdleń czy zasłabnięć, to najprawdopodobniej sprawa nie jest poważna. Jeśli pojawiły się ostatnio znaczne wahania masy ciała, częste uczucie głodu, omdlenia, zasłabnięcia, należy się temu zjawisku bliżej przyjrzeć. Niezależnie od wszystkiego wskazane jest skonsultowanie się z endokrynologiem. Przeprowadzenie krótkiego wywiadu, a w razie wątpliwości badania, powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Muszę powiedzieć, że poważne choroby związane z hipoglikemią (tzw. organiczną) są bardzo rzadkie (1-2 przypadków/milion mieszkańców/rok).
dr n. med. Marcin Kałużny, specjalista chorób wewnętrznych; Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 we Wrocławiu (2010-06-11)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować