Guzki krwawnicze

Krwawnice (żylaki odbytu), zwane hemoroidami, to przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy. Przedstawiają się one jako guzki ułożone dookoła otworu odbytowego.
Na pojawienie się guzków krwawniczych wpływają różne czynniki, a więc:
●  wrodzone predyspozycje, jak w żylakach kończyn dolnych,
●  siedzący tryb życia,
●  uporczywe zaparcia stolca,
●  ciąża.
Czynniki te utrudniają odpływ krwi żylnej. Guzki krwawnicze wywołują pieczenie, świąd oraz krwawienie, zwłaszcza podczas oddawania stolca. Stolec jest jakby nakropiony świeżą krwią. Często w obrębie tych guzków powstaje stan zapalny. Wówczas guzki ulegają znacznemu obrzękowi, stają się twarde i bardzo bolesne.
Leczenie. W początkowym okresie polega na dbaniu o regularne i luźne stolce (przez właściwą dietę – owoce, jarzyny, kwaśne mleko itd.), wstrzymywaniu się od spożywania wszelkiego rodzaju alkoholu, korzystaniu z letnich nasiadówek po wypróżnieniu oraz stosowaniu leków antyseptycznych i ściągających w czopkach.
Gdy w obrębie guzków toczy się proces zapalny, wskazane jest leżenie w łóżku, okłady z roztworu tabletek Altacet pod wazeliną, czopki, nasiadówki i uregulowanie diety. Większe guzki krwawnicze, które nie są zmienione zapalnie, usuwa się operacyjnie.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować