Choroby reumatyczne

Termin „choroby reumatyczne” obejmuje wiele stanów chorobowych różnorodnych w swej istocie, o różnych objawach, przebiegu i następstwach ich istnienia w organizmie, niemniej spokrewnionych ze sobą lokalizacją w układzie ruchu i manifestacją upośledzenia jego sprawności.
Wśród najczęstszych tego typu chorób wymienić należy:
●  chorobę reumatyczną, zwaną też gorączką reumatyczną,
●  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
●  reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec przewlekły postępujący,
●  chorobę zwyrodnieniową stawów.

Choroba reumatyczna

Choroba reumatyczna jest wyrazem alergicznego, hiperergicznego odczynu zapalnego organizmu na poprzedzające ją zakażenia paciorkowcowe i elementy składowe tkanki łącznej.
Objawy. Wśród objawów wyróżnia się:
●  gorączkę,
●  ostry odczyn zapalny stawów,
●  proces zapalny w innych narządach, a przede wszystkim w sercu.
Powszechne jest dlatego powiedzenie, że „reumatyzm liże stawy, a kąsa serce”. Bardzo częstym powikłaniem jest zapalenie reumatyczne wsierdzia, które często doprowadza do trwałej wady serca.
Niekiedy występują również objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego o typie pląsawicy. Występuje ona przeważnie w dzieciństwie bądź w wieku młodocianym. Stąd też bardzo szczegółowy opis obrazu klinicznego, zasad postępowania i powikłań znajdzie czytelnik w rozdziałach poświęconych chorobom wieku rozwojowego.

Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować