Apteczka na wakacje

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjnego wypoczynku i chyba każdy z nas już odlicza dni do wymarzonego urlopu. Wystarczy tylko spakować letnie ubrania i już można jechać po słońce....
Oczywiście, czas urlopu to okres, kiedy chcemy zapomnieć o wszystkich naszych zmartwieniach i odpocząć od szarości dnia codziennego. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej oczekiwany i wytęskniony urlop może skończyć się dla nas nieprzyjemnie, jeśli w porę nie zadbamy o swoje zdrowie. Dlatego przed wyjazdem na wakacje – i to nie zależnie od tego, czy będzie to pobliskie jezioro, góry czy egzotyczne wyspy – warto zastanowić się chwilę nad własnym zdrowiem i związaną z tym zawartością apteczki. Jej właściwie skomponowana zawartość pozwoli zapobiec przeobrażeniu się ewentualnych drobnych niedogodności w problemy uprzykrzające nam letnie wojaże.
Oczywiście, zakres przygotowań do wyjazdu i zawartość apteczki będą w pewnym stopniu zależały od tego, gdzie się wybieramy. Najważniejsza jest dostępność opieki medycznej i apteki. Jeśli więc jedziemy np. do nadmorskiego kurortu, położonego w pobliżu większej miejscowości, gdzie bez trudu można znaleźć aptekę, nasz podręczny zestaw nie musi być zbyt bogaty i wystarczą podstawowe środki pierwszej potrzeby, które będą nam mogły posłużyć do czasu, nim skontaktujemy się z lekarzem bądź farmaceutą.
Inaczej zaś będzie się przedstawiała sytuacja, gdy wybierzemy się np. na spływ kajakowy w rejonach suwalszczyzny, podczas którego problematyczne może być nawet znalezienie zwykłego sklepu spożywczego, a o aptece często nawet nie ma co marzyć.
W wakacje nikt nie chce chorować, ale nasze schorzenia nie biorą urlopu! Dlatego przed wyjazdem najważniejszą sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość preparatów, które stosujemy na co dzień. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy astmę oskrzelową lub inne schorzenie przewlekłe, umów się przed wyjazdem na wizytę u swojego lekarza, żeby zaopatrzyć się w stosowną ilość leków na wyjazd i pamiętaj o ich regularnym zażywaniu – nawet wtedy, gdy po kilku dniach odpoczynku poczujesz się zupełnie zdrowy i dojdziesz do wniosku, iż lekarstwa nie są Ci już potrzebne.
Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w podstawowe materiały opatrunkowe i inne niezbędne przedmioty. Spakuj zatem:
– plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach,
– zwykły plaster na „kółku” (bez opatrunku),
– jałowe gaziki,
– watę kosmetyczną,
– bandaż tkany,
– bandaż elastyczny,
– nożyczki,
– pęsetę,
– termometr lekarski.
Wyjazd na wakacje wymaga także zaopatrzenia w specjalne kosmetyki i środki do stosowania miejscowego. Przed podróżą warto więc kupić:
– krem do opalania z wysokim filtrem (+50 na twarz i +20 na resztę ciała),
– żel lub piankę łagodzącą poparzenia słoneczne (np. Fenistil, D-Panthenol),
– wodę utlenioną,
– spirytus salicylowy,
– jednorazowe gaziki do dezynfekcji skóry (np. Leko),
– repelenty, czyli środki przeciwko komarom i kleszczom,
– preparat łagodzący świąd po ukąszeniu owada (np. Fenistil),
– zasypkę przeciwko odparzeniom (np. Alantan puder),
– żel przeciwbólowy (np. Naproxen, Febrofen),
– żel na stłuczenia i obrzęki (np. Altacet).
Planując zabranie innych preparatów, w tym leków doustnych, warto wziąć pod uwagę, jakie dolegliwości najczęściej nam doskwierają (bóle głowy czy brzucha, wzdęcia, zaparcia) i zaopatrzyć podręczną apteczkę przede wszystkim pod tym kątem.

To może się przydać

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe:
– preparaty paracetamolu (Panadol, Codipar),
– aspiryna,
– ibuprom.
Środki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe:
– przeciwko biegunce (Smecta, Nifuroksazyd, węgiel leczniczy),
– na nadkwaśność i zgagę (Manti, Rennie),
– przeciwko kurczowym bólom brzucha (NO-SPA),
– przeciw chorobie lokomocyjnej (Aviomarin, Cocculine).
Środki pomocne przy przeziębieniu czy grypie:
– Rutinoscorbin, Ascorutical,
– Fervex, Coldrex,
– Upsarin, Aspiryn.
Coś na ból gardła:
– Cholinex, Septolete, Neo-Angin.
Do walki z objawami alergii:
– preparaty cetyryzyny (Zyrtec, Allertec, Virlix, Alermed, Amertil, CetAlergin) lub preparty loratydyny (Claritine, Loratydyna, Aleric, Flonidan),
– krople do oczu (Polcrom, sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania spojówek).
A teraz zastanów się, co może się przydać Tobie i sporządź własną listę preparatów niezbędnych Ci podczas wyjazdu. Skreślaj kolejne jej punkty w trakcie pakowania, żeby niczego nie pominąć. Życzę udanego wypoczynku i powrotu do domu w promiennym nastroju i z wyśmienitym samopoczuciem!

lek. med. Magdalena Wujczyk Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (2008-06-17)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować