Zespół jelita drażliwego

Do poradni zgłosiła się pacjentka z zespołem jelita drażliwego, stwierdzonym na podstawie wykonanych wcześniej badań krwi i kału. Kilka tygodni wcześniej rozpoczęła terapię lekiem rozkurczowym, która przyniosła oczekiwane efekty – dokuczliwe bóle brzucha ustąpiły. Kiedy leki skończyły się, objawy nawróciły. Pacjentka martwi się uporczywymi zawrotami głowy, które czasami zwiastują biegunkę. Prosi o poradę odnośnie dalszego leczenia i niepokojących dolegliwości.
Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem prawdopodobnie o charakterze również czynnościowym układu pokarmowego. Oprócz takich objawów jak biegunki występujące na przemian z zaparciami, mogą również występować:
●  nudności i wymioty,
●  śluz w kale, wzdęcia,
a także objawy poza układu pokarmowego w postaci:
●  zaburzenia miesiączkowania,
●  zmęczenia,
●  bólów głowy.
Ze względu na zauważalna poprawę w czasie terapii lekami rozkurczowymi zalecam kontynuację leczenia.
Odnośnie zawrotów głowy – taki objaw nie jest opisywany w ZJD, może być objawem towarzyszącym przy bólach głowy. Zalecam udanie się do lekarza rodzinnego – być może wskazane będzie poszerzenie diagnostyki tych objawów. Nie należy ich lekceważyć. Być może pacjentka ma probolemy z nadciśnieniem, które może powodować takie dolegliwości.
Pozdrawiam,
lek. Gerard Pasternak
lek. Gerard Pasternak (2010-10-08)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować