Wrodzony kręcz szyi

Jest to utrzymywanie głowy przechylonej w bok ku jednemu barkowi, przy jednoczesnym zwróceniu twarzy w stronę przeciwną (zdrową).
Głowa przechylona jest zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej czy leżącej. Przyczyną jest skrócenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego na skutek jego zbliznowacenia i zwłóknienia. Te bliznowate zmiany mogą powstać zarówno we wczesnym okresie rozwojowym, jak i w następstwie urazu okołoporodowego. Inną przyczyną kręczu szyi są pierwotne zmiany w układzie kostnym. Kręcz szyi nabyty występuje również w wadach wzroku, słuchu, spastycznym wzmożonym napięciu mięśni szyi, w zmianach zapalnych, pourazowych i chorobach układowych.
W miarę trwania choroby zmianom podlega również twarz. Połowa twarzy znajdująca się po stronie skróconego mięśnia rośnie wolniej, przez co twarz traci swą symetrię. Deformacji ulega również układ kostny i czaszka, powstaje nieprawidłowy zgryz. Również kręgi szyjne z czasem ulegają odkształceniom i deformacjom.
Leczenie. Należy rozpocząć jak najwcześniej – od pierwszych dni po urodzeniu, pod kontrolą ortopedy. Jest to leczenie zachowawcze. Natomiast leczenie operacyjne stosuje się po 1 roku życia.
Prof. dr hab. med. Tadeusz Niedźwiedzki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować