Wnętrostwo

Jest to brak jądra w worku mosznowym. Zstępowanie jąder kończy się w ostatnich tygodniach życia wewnątrzmacicznego i występuje u 30% wcześniaków oraz u 5% chłopców donoszonych.
W 1 roku życia u większości chłopców jądra samoistnie zstępują. Przyczyny wnętrostwa są następujące: genetyczne, endokrynologiczne, mechaniczne. Do tych ostatnich należą: zbyt krótki powrózek nasienny, wąski kanał pachwinowy, słaby lub zbyt długi jądrowód. Zatrzymanie jądra na drodze zstępowania może wystąpić w jamie brzusznej, w kanale pachwinowym, w odcinku przedmosznowym.
Leczenie – jeżeli u 3-4-letniego chłopca jądra nie znajdują się w mosznie, to należy udać się do urologa. W przypadku obustronnego wnętrostwa początkowe leczenie powinno polegać na podawaniu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Jeżeli leczenie hormonalne prowadzone pod kontrolą urologa nie da spodziewanego efektu w postaci zstąpienia jąder do moszny, to należy przystąpić do leczenia operacyjnego. Leczenie operacyjne polega na wydłużeniu powrózka nasiennego, sprowadzeniu jądra do moszny i ufiksowaniu go. Leczenie wnętrostwa powinno być zakończone przed ukończeniem 6 roku życia. Jądra niezstąpione 40 razy częściej niż jądra prawidłowe ulegają przemianie nowotworowej.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować