Ostre niedokrwienie kończyn

Rozwija się w następstwie nagłego przerwania przepływu krwi przez tętnice spowodowanego zatorem bądź zakrzepicą tętnicy. Dotyczy najczęściej kończyn dolnych.
Zator jest to zaczopowanie tętnicy przez materiał zatorowy, którym jest najczęściej skrzeplina. Źródłem jej powstania jest chore serce. Przyczyną tworzenia skrzepliny w sercu są choroby przebiegające z niemiarowością i migotaniem przedsionków lub zawał serca.
Ostra zakrzepica powstająca na podłożu miażdżycy tętnic może być również przyczyną ostrego niedokrwienia spowodowanego zamknięciem światła tętnicy przez skrzeplinę powstałą na blaszce miażdżycowej.
Objawy. Są następstwem ostrego niedokrwienia odpowiednich grup mięśni zaopatrywanych przez zamkniętą tętnicę. Schorzenie to charakteryzuje ból i zblednięcie z ochłodzeniem kończyny, zaburzenia czucia i ruchów oraz uczucie „tracącej życie kończyny”.
Pierwsza pomoc. Możliwa do zastosowania w domu przez chorego to zażycie 1 tabletki aspiryny. Jak najwcześniej trzeba podać choremu heparynę. Leczenie chirurgiczne należy podjąć w ciągu pierwszych 6 godzin od momentu wystąpienia objawów. Opóźnienie w podjęciu właściwego leczenia zagraża martwicą niedokrwionej kończyny i koniecznością jej amputacji.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować