Ostra mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego (jelit)

Niedrożność przewodu pokarmowego, czyli zamknięcie jelita, występuje wówczas, gdy z jakichkolwiek powodów treść jelitowa nie może swobodnie się przesuwać przez przewód pokarmowy.
Popularnie, choć nie całkiem słusznie, stan ten nazywany jest niekiedy skrętem jelit. Niedrożność przewodu pokarmowego powstaje z różnych przyczyn. Najczęściej spowodowana jest ona przez zrosty w jamie brzusznej po przebytych stanach zapalnych lub po operacjach albo przez uwięzłą przepuklinę, bądź też spowodowana jest skrętem pętli jelita lub zamknięciem jelita grubego przez proces nowotworowy.
Objawy. Niedrożność przewodu pokarmowego daje zwykle bardzo burzliwe objawy, takie jak:
●  okresowo, falowo narastające bóle brzucha, nudności i wymioty, początkowo treścią pokarmową, później jelitową, o intensywnej, często kałowej woni,
●  zatrzymanie gazów i stolca,
●  wzdęcie brzucha (w późnym okresie choroby).
Rozpoznanie ostrej mechanicznej niedrożności przewodu pokarmowego nie wyklucza odchodzenia gazów i stolca samoistnie lub po lewatywie, ponieważ odcinek poniżej przeszkody może w początkowym okresie opróżniać się zupełnie prawidłowo. Niedrożność jelit należy do bardzo ciężkich chorób, która w razie braku odpowiedniego leczenia operacyjnego może doprowadzić do śmierci w ciągu kilkunastu godzin. Ścisłe rozpoznanie przyczyny niedrożności nie zawsze jest możliwe i nie to jest najważniejsze. Ważne jest, aby w sytuacji, kiedy podejrzewamy niedrożność przewodu pokarmowego, jak najszybciej skierować chorego na oddział chirurgiczny.
Leczenie. Choremu, u którego wystąpiły bóle brzucha, nudności i wymioty, zatrzymanie gazów i stolca itd., a więc objawy przemawiające za niedrożnością przewodu pokarmowego, nie wolno w żadnym wypadku podawać środków przeczyszczających, silnie działających środków przeciwbólowych, stosować okładów rozgrzewających lub termoforu. Można natomiast przed przybyciem lekarza zastosować wysychający okład na brzuch.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować