Wywiad – pokonać niepłodność

Coraz częściej i coraz więcej słyszymy o niepłodności. Jest to choroba społeczna, która dotyka ok. 15%-20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, a więc co 5 – 6 para starająca się o dziecko, ma problem z jego poczęciem. Na nasze pytania dotyczące niepłodności odpowiada dr Anna Zygler-Przysucha – ginekolog położnik, specjalista medycyny rozrodu z Przychodnia Leczenia Niepłodności nOvum.

Kiedy należy umówić się na wizytę do specjalisty medycyny rozrodu?

Jeśli po roku regularnego współżycia (ok. 3 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji nie dochodzi do ciąży, należy zacząć diagnozować przyczyny. Wcześniej, tj. po upływie 6 miesięcy, jeśli kobieta skończyła 36 lat lub para ma uzasadnione podejrzenia, że może spodziewać się problemów z płodnością – np. po przebytych chorobach zapalnych miednicy mniejszej lub przebytych operacjach brzusznych. Warto skorzystać z pomocy ośrodka specjalizującego się w leczeniu niepłodności – to często przyspiesza diagnostykę i skraca samo leczenie. Lekarze pracujący w takich klinikach koncentrują swoje życie zawodowe wokół problemów z płodnością, a same kliniki wyposażone są w sprzęt medyczny i laboratoria ułatwiające diagnostykę i ewentualne leczenie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przede wszystkim nie odwlekać wizyty i postarać się przyjść razem. Podobnie jak decyzja o posiadaniu dziecka jest wspólną decyzją pary, tak problem z jego poczęciem również dotyczy pary, a nie pojedynczej osoby. Przyczyny niepłodności leżą w około 35% po stronie kobiety, w 35% po stronie mężczyzny. W pozostałych przypadkach powody są wspólne lub pozostają nierozpoznane. Podczas pierwszej wizyty lekarz będzie chciał ustalić ogólny stan zdrowia pacjentów, dlatego warto przygotować informacje o przebytych lub aktualnie istniejących chorobach ogólnoustrojowych, np. chorobach nerek, tarczycy, chorobie wrzodowej, cukrzycy, astmie oskrzelowej, nadciśnieniu. Kobieta zostanie zapytana o długość i regularność cykli, datę pierwszej miesiączki, przebyte stany zapalne w obrębie narządu rodnego, operacje i zabiegi ginekologiczne, mężczyzna o przebyte w dzieciństwie choroby, których powikłaniem może być zapalenie jąder i niepłodność (np. świnka), operacje przepuklin pachwinowych, choroby genetyczne, zaburzenia wydzielania hormonalnego, choroby urologiczne, infekcje układu moczowo-płciowego. Jeśli para ma kłopoty ze współżyciem należy powiedzieć o tym lekarzowi. Wszystkie wykonywane wcześniej badania diagnostyczne, informacje o efektach leczenia są pomocne.

Jak zaczyna się leczenie pary?

Po zebraniu wywiadu lekarskiego, wykonaniu USG narządu rodnego kobiety, lekarz zleci badania hormonalne iewentualnie zabiegi diagnostyczne, które prawdopodobnie pozwolą wyjaśnić przyczynę niepłodności.

Przyczyny niepłodności u kobiet, to przede wszystkim:

Zaburzenia owulacji – nieprawidłowy wzrost lub/i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, brak dojrzewania pęcherzyków owulacyjnych (spowodowany przedwczesną menopauzą lub zaawansowanym zespołem policystycznych jajników), nieprawidłowy proces pękania pęcherzyka. Ocenie prawidłowości owulacji służą: obserwacja śluzu szyjkowego i pomiary podstawowej temperatury ciała, obserwacja wzrostu pęcherzyków jajnikowych za pomocą USG, badanie hormonów FSH, LH i estradiolu wykonane w 2.-3. dniu cyklu miesiączkowego (estradiol należy powtórzyć ok. połowy cyklu), hormonu AMH wykonane w dowolnym dniu cyklu, progesteronu oznaczonego około 7 dni przed spodziewaną miesiączką. Istotne jest oznaczenie poziomu prolaktyny i hormonów tarczycy.
Niedrożność lub zaburzenia prawidłowej czynności jajowodów – mogą być spowodowane zrostami w jajowodach po przebytych infekcjach, ciążach pozamacicznych i przebytych operacjach. HSG (histerosalpingografia) – to badanie rentgenowskie wyjaśniające, czy jajowody są drożne, czy też nie. Polega na próbie przepuszczenia kontrastu przez jajowody – jeśli kontrast przedostanie się do jamy otrzewnej jajowody są drożne.
Laparoskopia – zabieg pozwalający na ocenę nie tylko drożności jajowodów, ale i budowy narządu rodnego (kamera pozwala na obejrzenie macicy i przydatków od strony jamy brzusznej) z jednoczesną możliwością chirurgicznej korekty nieprawidłowości.
Endometrioza – występowanie tkanki podobnej do tej znajdującej się we wnętrzu macicy poza jej obrębem, co powoduje zrosty i stany zapalne.
Obraz USG jedynie sugeruje występowanie endometriozy, potwierdzenie schorzenia możliwe jest jedynie po zbadaniu wycinków pobranych np. w trakcie laparoskopii.
Wady budowy i stany patologiczne macicy – np. przegrody macicy, zrosty, macica jednorożna, mięśniaki, polipy endometrium. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w jamie macicy lub w kanale szyjki macicy – wykonuje się zabieg histeroskopii oceniający narząd rodny „od wewnątrz” z jednoczesną możliwością usunięcia niepożądanych zmian.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn, to przede wszystkim:

Nieprawidłowości nasienia – możliwe jest występowanie łączne lub rozdzielne następujących problemów: nieprawidłowej budowy, ruchliwości, liczby plemników, skrajnie do braku plemników w ejakulacie.
Badaniem określającym płodność mężczyzny jest badanie nasienia określające jego parametry. Najlepiej kiedy badanie nasienia będzie wykonane w ośrodku specjalizującym się w leczeniu niepłodności.
Zaburzenia lub brak ejakulacji – przyczyny psychologiczne, efekt działania leków lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Komplet badań kobiety i mężczyzny pozwala na ocenę potencjału rozrodczego pary i przedstawienie propozycji dalszego leczenia.
Materiał stanowi własność Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum.

(2010-06-28)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować