Spodziectwo

Spodziectwo jest wadą rozwojową cewki moczowej polegającą na niedorozwoju obwodowego jej odcinka.
Ujście zewnętrzne cewki znajduje się nie na żołędzi, jak to ma miejsce w prawidłowych warunkach anatomicznych, tylko między żołędzią a kroczem. W zależności od stopnia nasilenia tej wady wyróżniamy spodziectwo zażołędne, prąciowe, kroczowe i mosznowe. Spodziectwo jest objawem feminizacji u mężczyzn. Żołądź i zwykle całe prącie są haczykowato zagięte, napletek jest przerośnięty. W cięższych postaciach spodziectwa prącie może być niedorozwinięte, a moszna dwudzielna. Przyczyna wady jest prawdopodobnie związana z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów w trakcie ciąży.
Leczenie spodziectwa polega na wyprostowaniu prącia i wytworzeniu końcowego odcinka cewki moczowej. Wydłużenia prącia dokonuje się między 2 a 4 rokiem życia, natomiast wytworzenie cewki w wieku 5-6 lat. W tym wieku operacja gwarantuje dobry efekt kosmetyczny. Ważne jest, aby matki podczas kąpieli i pielęgnowania dzieci zwracały uwagę na zachowanie, budowę i kształt prącia swoich synów, a w przypadku zrodzenia się wątpliwości kontaktowały się z urologiem, gdyż wada wcześnie stwierdzona może być trwale wyleczona chirurgicznie.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować