Skręt szypuły jądra

Skręt szypuły jądra najczęściej występuje w wieku od 10 do 18 lat. Przyczyną jest nadmierna długość powrózka nasiennego i nadmierna ruchomość jądra.
Nie leczony skręt szypuły jądra prowadzi do niedokrwienia miąższu jądra, martwicy i zaniku jądra. Czynnikiem wyzwalającym jest najczęściej gwałtowny ruch, skok, w trakcie uprawiania sportu. Charakterystyczny jest gwałtowny ból jądra występujący bez gorączki i zaczerwienienia, któremu towarzyszy powiększenie zawartości moszny. Powyższym dolegliwościom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, obrona mięśniowa. Podczas badania w pozycji stojącej charakterystyczne jest nasilanie bólu podczas podnoszenia jądra (ryc. 20.6).
Skręt szypuły jądra
Leczenie polega na chirurgicznym odsłonięciu i odkręceniu jądra i następowym jego ufiksowaniu za pomocą szwów. Niezmiernie ważną rolę odgrywa czas, jaki upłynie od skręcenia szypuły do udzielenia pomocy. Jeśli skręt jest pełny, a czas przekracza 48 godzin, to jądro może ulec martwicy. Ważne jest, aby przy wystąpieniu nagłego bólu jądra zgłosić się niezwłocznie do urologa.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Ilustracje

Skręt szypuły jądra
Skręt szypuły jądra
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować