Czy jestem w ciąży?

Każda kobieta w okresie rozrodczym (od pierwszej miesiączki do zakończenia okresu przekwitania), prowadząc aktywne życie seksualne, musi liczyć się z możliwością zajścia w ciążę – bez względu na stosowane metody antykoncepcji i częstość odbywania stosunków seksualnych.
Zwykle pierwszym sygnałem, który nasuwa kobiecie podejrzenie, że mogła zajść w ciążę, jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Zdarza się i tak, że krwawienie występuje w terminie zbliżonym do oczekiwanego, lecz jest ono inne niż zazwyczaj, np. mniej obfite lub trwa krócej. Takie mało obfite krwawienia mogą występować nawet przez cały pierwszy trymestr ciąży, sprawiając, że kobieta nie zdaje sobie sprawy, iż w jej łonie rozwija się nowe życie.

Co zrobić w sytuacji, gdy miesiączka nie wystąpi, opóźni się, lub ma inny charakter niż zwykle?

Jeśli przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, na początek kup test ciążowy. Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych testów ciążowych. Wszystkie one oparte są na zasadzie wykrywania beta-HCG w moczu. Beta-HCG (gonadotropina kosmówkowa) to hormon wydzielany przez rozwijający się zarodek, a następnie – przez łożysko.
Testy ciążowe różnią się tak zwaną czułością, to znaczy „potrafią” wykryć ciążę po różnie długim czasie od zapłodnienia.
Jeśli czułość testu wynosi 1000 IU/l, test jest dodatni od 5. tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), czyli od 3. tygodnia po zapłodnieniu. Testy o czułości 500-800 IU/l dają wynik dodatni w terminie oczekiwanej miesiączki, czyli od 2. tygodnia po zapłodnieniu. Najczulsze testy, o wrażliwości <500 IU/l, są dodatnie już około 6.-8. dnia po zapłodnieniu.

Dodatni test ciążowy – co dalej?

Dodatni test ciążowy powinien zmobilizować Cię do jak najszybszej wizyty u ginekologa. Są po temu co najmniej trzy powody. Po pierwsze, tylko lekarz może z całą pewnością potwierdzić wczesną ciążę. Po drugie, jeśli jesteś w ciąży, dla dobra Ciebie i Twojego dziecka konieczne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych. Po trzecie, tylko lekarz może wykluczyć te stany chorobowe, które również dają dodatni wynik testu ciążowego, a nie są prawidłowo rozwijającą się ciążą, np. ciążę pozamaciczną czy ciążową chorobę trofoblastyczną.
Lekarz ginekolog, chcąc potwierdzić ciążę, dysponuje szeregiem badań diagnostycznych, które obejmują zarówno badanie fizykalne jak i badania dodatkowe – w tym USG i badania laboratoryjne.
Doświadczony lekarz potrafi rozpoznać ciążę już na podstawie samego badania ginekologicznego, podczas którego zauważy następujące zmiany:
objaw Chadwicka – sine zabarwienie przedsionka i śluzówki pochwy wskutek ich przekrwienia,
objaw ciążowy Hegara – w badaniu dwuręcznym przez pochwę lekarz czuje charakterystyczne rozpulchnienie odcinka między twardszą szyjką a miększym trzonem macicy,
objaw ciążowy Piskacka – jednostronne, miękkie powiększenie trzonu macicy po stronie zagnieżdżenia się zarodka,
ogólne powiększenie trzonu macicy, możliwe do stwierdzenia już od 6. tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).
W dalszej kolejności lekarz może wykonać badanie USG. Już w 3.-4. tygodniu ciąży dzięki ultrasonografii przezpochwowej możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka płodowego. Od 5. tygodnia ciąży (3 tygodnie po zapłodnieniu) na monitorze USG widoczny jest zarodek.
Od tego momentu aż do czasu porodu powinnaś na stałe pozostawać pod czujną kontrolą swojego ginekologa, który udzieli Ci wszelkich informacji na temat konieczności wykonywania kolejnych badań dodatkowych, a także poradzi Ci, w jaki sposób powinnaś się odżywiać i czy konieczne są jakiekolwiek zmiany Twojego trybu życia (odnośnie używek, pracy, aktywności fizycznej).
Tradycyjnie, lekarze położnicy dzielą objawy ciąży na prawdopodobne i pewne.
Do objawów prawdopodobnych ciąży należą wspomniane wyżej: brak miesiączki, dodatni wynik testu ciążowego i objawy obserwowane przez lekarza w badaniu ginekologicznym, a ponadto:
– zmiany w obrębie gruczołów piersiowych,
– nudności i wymioty,
– zaburzenia w oddawaniu moczu,
– zaparcia,
– zmęczenie, senność, zawroty głowy, omdlenia,
– brak apetytu lub zachcianki na różne pokarmy, a także zmiana dotychczasowych upodobań kulinarnych,
– zwiększona wrażliwość na różnego rodzaju bodźce, np. zapachy, dźwięki, itp.,
– powiększenie obwodu brzucha,
– zmiany w obrębie skóry i jej przydatków,
– odczuwanie ruchów płodu.
Zmiany w obrębie gruczołów piersiowych. W początkowym okresie ciąży piersi powiększają się, tkanka gruczołowa staje się bardziej zwarta i zbita, przez co w dotyku zyskują one ziarnistą strukturę. Piersi są tkliwe, a u niektórych kobiet występuje świąd brodawek. Wraz z powiększeniem sutków, poprawia się także ich ukrwienie, a na powierzchni skóry uwidacznia się siatka poszerzonych naczyń krwionośnych. Brodawki sutkowe i ich otoczka powiększają się i stają się ciemniejsze niż dotychczas.
Nudności i wymioty. Pojawiają się zwykle wkrótce po przebudzeniu i mogą się utrzymywać nawet przez kilka godzin w ciągu dnia.
Zaburzenia w oddawaniu moczu. W początkowym okresie ciąży kobieta czuje częste parcie na mocz, co jest związane ze zwiększonym ukrwieniem narządów miednicy mniejszej i powiększaniem się macicy. Objaw ten ustępuje w drugim trymestrze i ponownie pojawia się w trzecim, gdy znacznie powiększona macica uciska na pęcherz moczowy.
Zmiany w obrębie skóry i jej przydatków. Oprócz brodawek sutkowych zmienia się zabarwienie tzw. kresy białej, tj. linii biegnącej pionowo przez środek brzucha. Ponadto zmiany pigmentacji mogą obejmować twarz, na której u części kobiet pojawiają się brązowawe plamy, określane jako chloasma gravidarum. Przyrost masy ciała i szybko powiększający się obwód brzucha mogą również sprawić, że na skórze pojawią się sino-czerwone rozstępy. Część ciężarnych skarży się również na zwiększoną łamliwość włosów i paznokci.
Odczuwanie ruchów płodu. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, możesz mieć trudności z odróżnieniem ruchów swojego dziecka od ruchów perystaltycznych jelit. Ciężarne często opisują ruchy płodu jako uczucie „trzepotania” w brzuchu. Przy pierwszej ciąży powinnaś zacząć odczuwać ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Wieloródki (kobiety, które są w ciąży po raz drugi lub kolejny) rozpoznają ruchy płodu już w 18. tygodniu ciąży.

Pewne objawy ciąży

Do pewnych objawów ciąży zalicza się:
– uwidocznienie płodu w badaniu USG,
– wysłuchanie czynności serca płodu przez lekarza,
– wyczucie ruchów płodu przez lekarza.
Przebieg ciąży jest sprawą niezwykle indywidualną. Poszczególne objawy ciąży u każdej kobiety występują z różnym natężeniem, a niektóre z nich mogą nie pojawić się wcale. Ponadto każda kolejna ciąża u tej samej kobiety może mieć odmienny przebieg. Nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Im wcześniej wiesz, że jesteś w ciąży, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania kobiecie ciężarnej w zakresie profilaktyki wad rozwojowych płodu, zapobiegania powikłaniom ciąży, kontroli prawidłowego jej przebiegu od momentu poczęcia do porodu zdrowego dziecka. W dużej mierze to od Ciebie, przyszłej matki, zależy, czy urodzisz zdrowe dziecko.

Aktualizacja: 2017-01-10
lek. med. Magdalena Wujczyk Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować