Choroby pasożytnicze skóry

Najczęstsza spośród nich to świerzb, nieco rzadsze są wszawice (głowowa, odzieżowa, łonowa), sporadycznie na skórze mogą wystąpić odczyny po ugryzieniu przez pluskwy, pchły, komary, czy użądleniu przez osy, pszczoły lub szerszenie. Ostatnio coraz częściej rozpoznaje się bakteryjną chorobę skóry (tzw. rumień chroniczny) przenoszoną przez ugryzienie kleszcza.

Świerzb

Rozwija się na skórze ludzkiej, na którą dostał się (bezpośrednio od chorego lub pośrednio przez pościel) świerzbowiec ludzki.
Objawy. Typowe objawy to świąd skóry (zwłaszcza nocny) oraz wykwity grudkowe i tzw. nory świerzbowcowe na bocznych powierzchniach palców, wewnętrznych powierzchniach nadgarstków, w fałdach ciała, na pośladkach, sutkach, na skórze prącia, u małych dzieci także na podeszwach. Na twarzy i szyi zmiany nie występują.
Leczenie. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który przepisze gotowe lub recepturowe leki. Leczenie będzie skuteczne, jeśli obejmie wszystkich członków rodziny (nawet jeśli nie mają objawów choroby), uwzględnimy smarowanie całej skóry, z wyjątkiem twarzy i szyi, zmianę bielizny osobistej i pościelowej, odkażenie odzieży.

Wszawica głowowa

Można się zarazić przez pożyczone grzebienie, nakrycia głowy, rzadziej przez bezpośredni kontakt. Chory odczuwa świąd owłosionej skóry głowy, a rozgarniając włosy, można znaleźć samego pasożyta, na włosach zaś przylepione owalne jajeczka wszy tzw. gnidy. Ukąszenia wszy mogą wywołać na skórze głowy niewielkie czerwonawe grudki; świąd i drapanie stają się przyczyną wtórnego zliszajcowacenia.
Wszawicę głowy owłosionej można leczyć w warunkach domowych preparatami przepisanymi przez lekarza, pamiętając o powtarzaniu kuracji, gdyż leki przeciwwszawicze nie działają na gnidy.

Wszawica łonowa

Wywołana jest przez odrębny gatunek pasożyta. Zarażenie następuje w wyniku kontaktu seksualnego. Wszy łonowe pasożytują i składają gnidy w okolicach łonowych, rzadziej pachowych, wyjątkowo w brwiach lub rzęsach.

Wszawica odzieżowa

Wywołana jest przez trzeci gatunek wszy; zarażenie bezpośrednie lub pośrednie (odzież, pościel). Pasożyt ten bytuje w szwach bielizny czy ubrania, przechodząc czasowo na skórę, aby pobrać pożywienie, co powoduje świąd skóry, czerwone grudki obrzękowe, nadżerki, czasem niewielkie blizny i przebarwienia (tzw. skóra włóczęgów). Wesz odzieżowa może przenosić zarazki duru plamistego i powrotnego.
Leczenie. W przypadkach dwóch ostatnich rodzajów wszawic wymaga specjalnego reżimu sanitarnego (kąpiel, zastosowanie leku, zmiana bielizny i odzieży), co najłatwiej dokonać w łaźni.

Prof. dr hab. med. Jadwiga Bogdaszewska-Czabanowska

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować